ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 21:57

Samsunlu gönüllüler Adıyaman’a gurbetten gelen evlat gibi karşılandı

Samsunlu gönüllüler Adıyamana gurbetten gelen evlat gibi karşılandı


Kurban Bayramı’nın ikinci gününde Samsun’dan kurban eti dağıtmak için Adıyaman’a gelen Kimse Yok Mu gönüllüleri, şehrin girişinde gurbetten gelen evlat sevinci ile kucaklandı. Uçakla Gaziantep’e oradan da 4 otobüsle Adıyaman’a geçen gönüllüler, şehringirişinde Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ve Adıyamanlı gönüllüler tarafından çiçeklerle karşılandı. Başkan Büyükaslan, “Samsunlu kardeşlerimiz bayramın ikinci gününde bayramlarını bizimle geçirmek için buraya gelmesi bize büyük mutluluk yaşattı.” dedi.

    Kimse Yok Mu Derneği’nin kardeş şehri Adıyaman’da bayramın ikinci gününde tarihi bir gün yaşandı. Sabah saatlerinde Samsun’dan özel bir uçak ile Gaziantep’e gelen dernek gönüllüleri otobüslerle Adıyaman’a ulaştı. Şehrin girişinde misafirlerini çiçeklerle karşılayan Adıyamanlı Kimse Yok Mu gönüllüleri, misafirleri paylaşarak evlerinde ikramda bulundu. Daha sonra Adıyaman’da medfun bulunan sahabelerden Saffan Bin Muvatta Muvatta’nın kabrinde buluşarak dua eden gönüllüler arkasından kurbanlarını keserek, araçlarına doldurdukları hisseleri ailelere dağıtmaya başladı. Gruplar halinde şehrin değişik mahallelerine dağılan gönüllülere Adıyamanlılar da rehberlik etti.

    Kurban hissesi dağıtılan ailelerin duaları ve gözyaşları ile karşılanan gönüllüler, kurdukları kardeş aile bağı ile de ailelerin sorunlarıyla ilgileneceklerini dile getirdi. 10 kişilik ailesini askeriyenin çöplüğünden topladığı yiyeceklerle doyurduğunu söyleyen Osman Bayram'ın (65) yaşadığı yoksulluk gözleri yaşarttı. Eşi ile ilk kez böyle bir etkinliğe katıldığını dile getiren işadamı Selami Tarım’ın eşi Ayfer Tarım, “Böyle bir etkinliğe katılmaktan son derece mutlu oldum. Bu insanların yaşadığı sıkıntıları görüp onların sorunlarına bir nebze olsun çare olmak güzel bir duygu.” şeklinde konuştu.

    Geziye eşi Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir ile birlikte katılan Filiz Bekdemir ise ziyaret ettikleri ailelerin yaşadığı durumları görmesiyle çok duygulandığını, bu ailelerin dertlerin derman olabilmek için çaba sarf edeceklerini söyledi.

    Samsun’dan gelerek kendilerine yardımda bulunan gönüllülere teşekkür eden Osman Bayram, “Allah sizlerin tuttuğunu altın etsin. 10 kişilik ailemi askeriyenin çöplüğünden topladığım ekmek parçaları ile doyurmaya çalışıyorum. Bu derme çatma evde kirada oturuyorum. Allah sizlerden razı olsun.” duasında bulundu.

    Bir sene içerisinde 2 kez belfıtığı ameliyatı olduğu için 2 yıldır çalışamadığını söyleyen Ali Tepe ise “Eşimin de sağlık problemleri var. Mesleğim fırıncılıktı ama iki yıldır çalışamıyorum. Üç çocuğumla ayakta kalma mücadelesi veriyorum.” şeklinde konuştu.

    Düzenlenen ‘Kardeşlik Köprüsü’ programına eğitim, bürokrasi ve iş dünyasından tanınmış simalar katıldı. Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Samsun Tarım İl Müdürü Kadir Güven, KASİF Başkanı Osman Reis, Kasiad Başkanı Abdurrahmen Hacıkerimoğlu, işadamı Selami Tarım, Burhan Erçal, Mustafa Yeşildal, eski milletvekili Ahmet Aydın gibi gönüllüler yer aldı.

    Daha önceden belirlenen ailelerin barındıkları evleri ve yaşadıkları dramı gören gönüllüler, büyük üzüntü yaşadı. Kurulan kardeş aile bağları ile mağdur ailelerin sorunlarına çözüm bulunacağı dile getirildi.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER