ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 13:38

Samsun'da "Kuzey gümüş martısı" görüldü


Doğa ve Yaban Hayatı Koruma Derneği Proje Koordinatörü ve kuş bilimci Nizammettin Yavuz, "Kuzey gümüş martısı"nın (Larus argentatus) Türkiye'de ilk kez Samsun'da görüldüğünü belirterek, böylece Türkiye kuş listesinin 477 türe ulaştığını bildirdi.
Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kuzey gümüş martısını Samsun'un Atakum sahilinde tespit ettiklerini ve belgelediklerini belirterek, "Samsun sahilinde kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Mutlu Salman ile kuş gözlemi yaparken Kuzey gümüş martısı gördük. Bu martı türü daha çok İzlanda, İrlanda, İskandinavya, İngiltere, Fransa ve İspanya ile Rusya'nın kuzey kıyılarında görülüyor. Soğuk geçen kış aylarında biraz daha güneye indiklerini biliyoruz ancak bu kadar güneyde hiç görülmedi ve kaydı da yapılmadı" diye konuştu.
Gözlenen Kuzey gümüş martısı ile Türkiye kuş listesinin 477 türe ulaştığını kaydeden Yavuz, bu türün Türkiye kuş faunası açısından oldukça değerli olduğunu vurguladı. Karadeniz kıyılarında bu kış oldukça nadir görülen kuş türlerinin gözlendiğine dikkati çeken Yavuz, şunları söyledi:
"Bu yıl kış döneminde büyük tarakdiş, kulaklı batağan, ipekkuyruk, kara ördek, altıngöz, kuzey kamışçını, korsan martı gibi ülkemizde çok nadir görülen türleri Samsun'da da gördük ve kayıt altına aldık. Bugüne kadar küçük sarıbacak, kuzey çıvgını, esmer çıvgın ve kuzey gümüş martısının ise Türkiye'de sadece Samsun'da kaydını yaptık. Bu durum, kuş gözlemcileri ve kuş fotoğrafçıları için Samsun'u cazibe merkezi haline getiriyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER