ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:00

Samsun'da 1 Mayıs'a renkli kutlama


İstanbul Taksim’de olaylı geçen 1 Mayıs yürüyüşü ve mitingi, Samsun’da renkli görüntülere sahne oldu. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen yürüyüşte herhangi bir olay yaşanmadı.

İstasyon Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplanan sivil toplum örgütleri, polisin sıkı güvenlik önlemleriyle karşılaştı. Korteje katılacak vatandaşlar, arama noktasında tek tek kontrolden geçirildi. İşi sıkı tutan polis, seyyar satıcıların ekmek tezgahlarını, gazetecilerin çantalarını didik didik aradı.

Türk-İş ve KESK organizesindeki 1 Mayıs yürüyüşü ve mitingine CHP, ÖDP, OMÜ Öğrenci Kollektifleri, Halk Evleri, işçi sendikaları ile çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı. Yürüyüşe 'Perşembe Akşamı' bisikletçileri bisikletleriyle gelirken, feminist kadınlar da mor balon ve pankartlarıyla yürüyüşteki yerlerini aldı.Yürüyüşte Samsun Kapitalizm Mücadele Derneği’nin ayetli pankartları dikkat çekti. Kendilerini anti kapitalist Müslümanlar olarak adlandıran gençler, ‘Sınırsız ve sınıfsız İslam’ sloganı attı. Fenerbahçe taraftarı olan 2 KESK üyesinin Fenerbahçe atkısı üzerindeki ‘Sen Sokakta Oyna, Biz Kaldırımdan Destekleriz-Sol Açık’ yazısı da fotoğraf karelerine yansıdı.

Grupların toplanmasının ardından 1 Mayıs korteji, sloganlar eşliğinde yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Burada toplanılmasının ardından miting gerçekleştirildi. Herhangi bir olayın yaşanmadığı miting halen devam ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER