ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 11:43

Samsun, Sulak Alanlar Kongresi'ne hazırlanıyor


Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile 19 Mayıs Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Sulak Alanlar Kongresi için hazırlıklar devam ediyor. 23-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek kongre kapsamında sahada eğitim yapılması da planlanıyor.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Merkez Kampusu Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, önemli bir kongreye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile 19 Mayıs Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Ulusal Sulak Alanlar Kongresi, 23-25 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek. Kongrede sulak alanlar hakkında bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması hedeflenirken, ülkemizin önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası habitatını tehdit edecek unsurlara dikkatler çekilecek. Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre kongre vesilesiyle bölge sorunlarının, ulusal ve uluslararası düzeyde ortaya konması da amaçlanıyor. Sulak alanların doğru kullanılması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için, bilim insanları, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra konu ile ilgilenen herkes sürdürülebilir çözümler oluşturmak üzere Samsun’a davet ediliyor.

SULAK ALANLAR YENİDEN İNCELENECEK

Katılımcıların talebine bağlı olarak kongre kapsamında sahada eğitim de mümkün olacak. Düzenlenen eğitim programı Kızılırmak deltasında bir gece çadırda konaklamayı da içeriyor. Ayrıca sulak alanların izlenmesinde gözetilecek kalite kriterleri, kuş fotoğrafçılığı, kanatlılarda ilkyardım konularında katılım belgesi de verilecek. Bu sayede katılımcıların sulak alanları yerinde gözlemlemesi imkân da doğacak.

SULAK ALAN KANATLILARI

Kuş fotoğrafçılığı, doğada kanatlılara ilk yardım ve kuş halkalama metotlarının inceleneceği eğitim çalışması Cernek Gölü kıyısında bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı yönetim merkezi binasında gerçekleşecek. 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi’nin Kızılırmak Deltası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 2002’den beri yürüttüğü kuş halkalama çalışmaları da burada yapılıyor. Kuşların biyolojisi, ekolojisi, davranışı, yer değiştirme hareketleri, üreme verimliliği ve popülasyon demografisi gibi konularda sulak alanların etkisi arazi üzerinde gözlemlenebilecek.

FARKINDALIK

Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bu kongrenin sulak alanlarla ilgili tehlikelere, koruma ve kullanma dengesinin sağlanmasına, doğaya zarar vermeyen araştırma yöntemlerine yönelik farkındalığı arttırdığına işaret edildi. Açıklamada, “Görüş ve stratejilerin paylaşılacağı kongre, aynı zamanda sulak alanların sorunlarına çözüm üretmek için bir platform niteliği taşımaktadır. Konuyla ilgilenen sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, öğrencilerin Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın da desteği ile bir araya gelecek” denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER