ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 18:57

"Samsun orkestra şefi gibi yönetilmeli"


Canik Belediye Başkanı Osman Genç, yeni yasayla birlikte sınırları genişleyen büyükşehirin bir orkestra şefi gibi yönetilebileceğini söyledi.

Yeni yasa ile birlikte Samsun'un merkezinden en ücra köşesine kadar bir plan dahilinde gelişmesinin mümkün olduğunu belirten Genç, "Yeter ki vizyon sahibi olunsun." dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)'nde onaylanan yeni Büyükşehir Yasası'nın Samsun ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyen Canik Belediye Başkanı Osman Genç, yeni yasayı çok olumlu bulduğunu belirtti. AK Parti hükümetinin Türkiye'nin köklü sorunlarını aşmak için sağlam reformlar yaptığına işaret eden Genç, yeni Büyükşehir Yasası'nın Samsun için çok önemli olduğunu dile getirdi. Genç, yeni yasayla birlikte Samsun'un, bir orkestra şefi gibi yönetilmesi halinde topyekun gelişeceğini belirtti.

Canik'te yapımı devam eden projeler hakkında bilgi veren Osman Genç, "Canik nasıl gelişim ve değişim gösterdiyse Samsun’da en ücra köşesine kadar gelişebilir. Yeter ki yönetmesini bilelim. İyi bir yönetim anlayışı ve teşkilatlarla, sivil toplum örgütleriyle, belediye başkanlarıyla, kurumlarla iyi bir uyumla Samsun'u Türkiye'nin ilk 3 şehri arasına sokabilir ve geçmişte olduğu gibi bir dünya şehri yapabiliriz. Bu potansiyel Samsun'da var. Ancak bunu görmek ve uygulamaya sokmak lazım." dedi.

"İLÇELER EŞİT HİZMET ALMALI"

Samsun'un artık merkezden oturarak yönetilemeyeceğini de dile getiren Genç, "Samsun 9 bin 475 kilometre kare yüz ölçüme sahip geniş bir coğrafyaya sahip olan şehir. Yine bu topraklar 1 milyon 250 bini aşan nüfusa sahip. Bu şehrin sorunlarını, önceliklerini iyi bilmek gerekiyor. Samsun'u geleceğe taşımak istiyorsak en önce bu şehrin geçmişini, tarihini iyi bilmek zorundayız. Samsun Yakakent'ten Terme'ye, Çarşamba'dan Vezirköprü'ye, Havza'ya kadar her ilçenin özellikleriyle tarımdan kültür-sanata, ticaretten turizme kadar her alanda zengin bir il. Orkestra şefi gibi olmak gerekiyor. Hiçbir ilçeye ayrım yapmadan, her ilçenin özelliklerini ön plana çıkaracak bir yönetimle Samsun sadece bölgenin değil, Türkiye'nin yıldız şehri olabilir." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER