ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:32

Samsun, ilk 10 il arasında


Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, kamu ve özel sektör yatırımları ile sağlıkta meydana gelen kaliteli hizmette Samsun’un Türkiye’nin ilk 10 şehri arasında bulunduğunu söyledi. Sağlık yatırımlarının gelecek yıllarda daha da artacağını ifade eden Köksal, markalaşmış hastanelerin kente yatırım yapmak için çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

        Ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya gelen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, sağlıktaki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Karadeniz’in tek sağlık kampüsünün Samsun’da oluşma sürecinin hızla devam ettiğini dile getiren Dr. Köksal, kamu ve özel sektör yatırımlarının ise artacağını bildirdi. Sağlık hizmetlerindeki gelişmenin iç turizmi de olumlu etkilediğine dikkat çeken Samsun İl Sağlık Müdürü, yakın zamanda açılması planlanan özel sektör yatırımlarının potansiyeli yukarılara taşıyacağını vurguladı.

        Samsun’un gerçek manada sağlık kentine dönüştüğünü söyleyen Dr. Yusuf Köksal, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi çevresinde oluşan sağlık kampüsünün de kısa sürede bitirilmesinin planlandığının altını çizdi. Dr. Köksal, şunları söyledi: “İlçelerimizdeki yeni hastane yatırımları sürüyor. 5 sene içerisinde Samsun’da eski kamu hastanesi kalmayacak. Bunun yanında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çevresine yapılacak hastaneler var. Ruh Sağlığı Hastanesi’nin yapımı devam ediyor. O bölge hastane kompleksi olacak. Kardü basküler cerrahi ve göğüs, kadın doğum ve çocuk hastalıkları, fizik tedavi, yüksek güvenlikli ruh sağlığı hastanesi var. Burada şizofren ağır vakalar tedavi görecek. Diğerleri ise insanlardan tecrit edilmeyerek normal hastanelerin içinde tedavi olabilecek. Bu da zamanla hayata geçecek.”

        Hastanelerin estetik mimarisi ve son teknolojiyle inşa edildiği bilgisini veren Dr. Yusuf Köksal, doktor, hemşire ve sağlık personeli açığı bulunduğunu hatırlattı. İl Ambulans Başhekimliği bünyesindeki 112 Acil Servis'in hızlı ve kaliteli hizmet veren bir yapıya kavuştuğunu kaydeden Dr. Köksal, “47 personel sayımız 500’e ulaştı. 30 civarından istasyonumuz var. Kırsal ve kentsel olarak ikiye ayrılan vakaya ulaşma süresinde dünya standartlarını yakalamış durumdayız. Kentsel vakalara en fazla 10, kırsal vakalara ise en fazla 30 dakikada ulaşabiliyoruz. Ortalamamız ise kentsel vakalarda 4,6 dakika, kırsal vakalarda da 10-11 dakika. Bu konuda bir sıkıntımız yok. Ama en büyük sıkıntılarımız ise gereksiz aramalardır. Ancak kişinin hangi numaradan aradığını iyi biliyoruz. Çok üstüne düşersek GPS ile nereden ve kimin aradığını tespit edebiliyoruz. Hakaret eder veya kötü söz söylerse kayıtlarımızı savcılığına bildiriyoruz. Bu şekilde bildirdiğimiz 3 -5 kişi var.” açıklamasında bulundu.

        Sağlık hizmetlerindeki gelişmeye de değinen Dr. Köksal, “Nüfusa oranlarsak yatırım, yapılaşma ve sağlık hizmeti almada kesinlikle Türkiye’nin ilk 10 şehrinden biriyiz. 8 tane özel hastane var. Açılacak 2 -3 tane hastane var. Açılması planlananlar da var. Bu da bir teşvik işidir. Bu kadar özel hastane, çevremizdeki hiçbir ilde yok. Samsun, ciddi manada sağlık kenti olmuştur.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER