ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 21:09

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 383 milyon lira borcu var

Samsun Büyükşehir Belediyesinin 383 milyon lira borcu var


Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu’nun 2013 yılı başında yaptığı çalışmaya göre, belediyenin 289 milyon 513 bin lirası dış borç olmak üzere, toplam 383 milyon 776 bin lira borcu bulunduğu tespit edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nisan ayı birinci ortak komisyon toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın meclis başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, ilk olarak Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılına ait faaliyet raporu görüşüldü. Rapor hakkında söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, hükümetin 2023 vizyonu olduğunu belirterek, bu tarihten önce kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımlarının yakıldığı Samsun’un, 2019 yılına kadar tüm altyapısını tamamlamış bir şehir haline gelmesi gerektiğini söyledi. Samsun’da çevre kirliliğine yol açacak sanayi yatırımlarının önünü açmamaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Tekkeköy ilçesinde yer alan kömür depolarının şehir dışına çıkarılması yönünde çalışma içerisinde olduklarını açıkladı.

Samsun’un, turizmden daha fazla pay alması için cesur adımlar atması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “2011 yılında ülkemize gelen turist sayısı 28 milyona, turizm geliri de 22 milyar dolara yükseldi. 2023 yılında ülkemizin turizm gelirinin 50 miyar dolar seviyesine çıkacağı tahmin edilmekte. Turizm pastasından pay almak için illerimiz yarış halinde olacaklardır. Samsun olarak biz de bu yarıştan korkmamız lazım.“ dedi.

HAFİF RAYLI SİSTEME 5 TREN DAHİL EDİLECEK

Açıklamasında, Samsun Hafif Raylı Sistem’de yaşanan taşıma sorunu ile kentsel dönüşüm projelerine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Hafif Raylı Sisteme bu sene sonunda Çin’den gelecek 5 tren daha dahil edilecek. Boyları 42 metre olan bu trenlerle taşıma anlamında yaşanan yoğunlukta biraz daha rahatlatılmış olacak. Kentsel dönüşüm konusunda Zeytinlik ve Anadolu mahalle sakinleri çekincelerini bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş alarak giderdiler. Hatta ‘kentsel dönüşüm burada bir an önce başlatın’ diye talepleri var. Bu çok sevindirici bir şey. Kıran mahallesindeki kentsel dönüşüm konusunda yüzde 54 oranında vatandaş muvafakatını aldık. Muvafakatı olmayanlarda ‘arazilerimizi kamulaştırın’ diye talepleri var. Ayrıca, bu sene Haziran ayı sonu itibariyle ikinci bulvar yolu çalışmaları bitmiş olacak. Çiftlik caddesini alışveriş görüntüsüne kavuşturacak projemizi de hayata geçireceğiz. Kurupelit Marinası’nı tamamlayarak İstanbul veya Ankara’da tanıtacağız. Bu tanıtımlar sonrasında marinanın işletilmesi konusunda ihaleyi gerçekleştireceğiz. Diğer taraftan Atakum ilçemizdeki derelerin denize ulaşması konusunda çalışmaların devamı sağlanacak.“ diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ'DAN ÖZELEŞTRİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurtuluş mücadelesini Samsun’dan başlatmadan önce ilk toplantı yaptığı yer olarak bilinen evin restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şunları kaydetti: "Binanın mevcut durumunu görünce tüylerim diken diken oldu, kendimden utandım. Bu senenin sonuna kadar burası, tarihimize yakışır bir şekilde kente kazandırılmış olacaktır. “

BELEDİYE, 2012'Yİ 200 MİLYON LİRA GELİRLE KAPATTI

Konuşmaların arından, AK Parti meclis üyeleri Emin Kazım Şen, Adem Alan, Tahsin Canikli, MHP Meclis Üyesi Cemalettin Kola ve CHP Meclis Üyesi İbrahim Saraç’tan oluşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu’nun, bu sene başında hazırladığı rapor görüşüldü.

Büyükşehir Belediyesi’nin, 2012 yılında 200 milyon 592 bin lira net geliri, 222 milyon 243 bin lira giderinin olduğunun ifade edildiği denetim raporunda, belediyenin 289 milyon 513 bin lirası dış borç olmak üzere toplamda 383 milyon 776 bin lira borcu bulunduğu ve yıllık olarak 10 milyon lira tutarında faiz giderinin yapıldığı belirtildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER