ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 16:35

SAMED memurları kanunlarla ilgili bilgilendirdi


Samsun Memurlar Derneği (SAMED) üyelerine, 6111 Sayılı Kanun ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na yapılan değişiklikler ve memur suçları hakkında seminer verildi.

        Dernek toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak Avukat Kerami Gürbüz katıldı. 657 Sayılı Kanun'un disiplin suçları ve memurun soruşturma geçirmesi durumunda hangi yolları izlemesi gerektiğine değinilen seminerde, kanunun 125’inci maddesinde geçen disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller hakkında ayrıntılı bilgi verilerek örneklemeler yapıldı.

        Söz konusu maddede geçen uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesi durdurma ile devlet memurluğundan çıkarma cezalarının nasıl ve hangi koşullarda verilebileceğini üyelere tek tek anlatan Gürbüz, memurun disiplin cezaları karşısında nasıl savunma yapacağı ve hukuki yolların neler olduğu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve örnekler verdi. Özellikle 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumla değişen anayasa hükümleri çerçevesinde kınama ve uyarma cezalarına karşılık yargı yolunun açıldığını vurgulayan Kerami Gürbüz, isteyen üyelere bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebileceğini sözlerine ekledi. Seminer soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

        SAMED Başkanı Muhsin Bayrak, seminerin sonunda Avukat Kerami Gürbüz’e plaket vererek teşekkür etti. Bayrak, dernek olarak bu tür bilgilendirici ve faydalı seminerlere devam edeceklerini ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER