ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 21:12

Samaras, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti


Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti.

Türkiye-Yunanistan arasında ikincisi düzenlenen Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı için sabah saatlerinde İstanbul'a gelenYunanistan Başbakanı Antonis Samaras, bir dizi temasın ardından, saat 17.30'da Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'ne geldi.

Kapıda patrikhane görevlileri tarafından karşılanan Başbakan Samaras ile Fener Rum Partiriği Bartholomeos bir süre başbaşa görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası Samaras ve Bartholomeos kemaraların karşısına geçti. Yunanistan Başbakanı Samaras'ın, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaretine, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da eşlik etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ve Kilise Meclisi Metropolitleri'nin de hazır bulunduğu ziyaret sırasında Patrik Bartholomeos, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini ve Avrupa'da katıldığı tüm toplantılarda bu görüşünü dile getirdiğini ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Samaras'ın, Bartholomeos'a 'Meryem Ana' ikonası hediye ettiği ziyaret sırasında, Bartholomeos da misafirleri arasında bulunan Bakan Bağış'a tespih hediye etti. Ziyaret'in ardından, Patrikhane içindeki Aya Yorgi Kilisesi'ne geçen
Samaras, burada mum yaktı. Samaras, yaklaşık 1 saat süren ziyaretin ardından patrikhaneden ayrılarak havalimanına geçti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER