ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 00:22

Samanyolu TV'nin İsmail Ağa haberi yalan çıktı!

Samanyolu TVnin İsmail Ağa haberi yalan çıktı!

STV'nin "Mahmud Efendi Cemaati'nden" diye konuşturduğu kişinin, cemaatle hiçbir ilgisinin bulunmadığı ortaya çıktı. İsmail Ağa Cemaati'nden iddia ile ilgili açıklama geldi:


Cemaat'in kanalı Samanyolu TV, İsmail Ağa Cemaati'yle ilgisi bulunmayan Adanalı işadamı İlyas Çalışkan isimli bir şahsı konuşturup, "Mahmud Efendi Cemaati'nden Başbakan'a tepki var" şeklinde haber yaptı.

"MAHMUD EFENDİ CEMAATİNDEN BAŞBAKAN'A TEPKİ" DEDİLER

STV, İlyas Çalışkan'ın, Başbakan Erdoğan'ın Fethullah Gülen'e yönelik sözlerini eleştirmesini internet sitesinde 'Mahmud Efendi Cemaati'nden Başbakan'a tepki var' başlığıyla yayınladı. Çalışkan'ın kendisi ile röportaj yapan cemaat mensubu gazetecilere, İsmail Ağa Cemaati'nden olduğuna dair bir söz söylemediği ve kişisel görüşlerini açıkladığı öğrenildi.

"İSLAMİ, AHLAKİ VE İNSANİ DEĞİL"

Haber daha sonra İsmail Ağa Cemaati tarafından da yalanlandı. ismailaga.org.tr adresinden yapılan açıklamada, 'İlyas Çalışkan cemaatimizin önde gelen, tanınmış biri olmadığı gibi cemaatimize mensup biri dahi değildir' denildi.

İŞTE O AÇIKLAMA

İsmail Ağa Cemaati'nden yapılan açıklama şöyle:

"16 Mart 2014 Pazar günü samanyoluhaber.com internet sitesinde "Mahmud Efendi Cemaatinden Başbakan'a tepki var" başlığı altında bir haber yayınlanmıştır. Söz konusu haberde İsmailağa Cemaati'nin tanınmış isimlerinden olduğu, cemaatin önde gelen isimlerden olduğu ileri sürülen Adana'da yaşayan İlyas Çalışkan'ın sözleri öne çıkarılmıştır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, İlyas Çalışkan cemaatimizin önde gelen, tanınmış biri olmadığı gibi cemaatimize mensup biri dahi değildir. Söz konusu herhangi bir vatandaşın (Adana'da yaşayan) şahsî fikirleri çarpıtılarak cemaatimize mâl edilmesi, cemaatimizin genel ve yaygın kanaatiymiş gibi gösterilmesi ve neticede Mahmud Efendi adının ve cemaatinin öne çıkartılarak sunulması hukukî olmadığı gibi ahlakî de değildir. Sonuç olarak, cemaat mensubu dahi olmayan bu şahsın cemaatimiz adına söylemiş gibi Efendi Hazretlerimiz adını da anarak yalan ve yanlış haber yapmak ve yayınlamak insanî olmadığı gibi İslâmî de değildir. Bu gerçeği kamuoyuyla paylaşmak gereği duyulmuştur."

HABERİ DEĞİŞTİRDİLER

Gülen Cemaatinin yayın organı samanyoluhaber.com hem İsmail Ağa Cemaati hem de Mahmud Efendi'ye bağlı olduğunu iddia ettikleri İlyas Çalışkan'ın yalanlaması üzerine haberini değiştirdi. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER