ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:01

Salıcı, "1 Mayıs soruşturmasından ifade verdi"


CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, 1 Mayıs gösterilerine ilişkin açılan soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, bugün saat 10.00'da Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, parti yöneticileri ve partililer tarafından karşılanan Salıcı, 1 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen gösterilere ilişkin açılan soruşturma kapsamında ifade vermek için adliyeye girdi. Yaklaşık bir saat sonra adliyeden çıkan Salıcı, soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Akıllı'ya ifade verdiğini söyledi

1 Mayıs günü polis tarafından orantısız güç kullanıldığını ve şiddet uygulandığını belirten Salıcı, "Beşiktaş Meydanı'nda CHP olarak 1 Mayıs'ı kutlamak istedik." dedi.

Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek suçlamasıyla ifade vermeye çağrıldığını belirten Salıcı, "Bugün biz buraya 1 Mayıs 2013'te Beşiktaş Meydanında Cumhuriyet Halk Partisi örgütü ile berabertoplandığımız ve anayasal bir hak olan 1 Mayıs'ı kutlamak istediğimiz, önceden izin almadan toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına uygun bir şekilde toplandığımız ve 1 Mayıs'ı kutlamak istediğimiz için ifadeye çağrıldık." şeklinde konuştu.

Salıcı konuşmasına "Bu bir göz dağıdır. Hükümet yargıyı, anayasal haklarını kullanmayı isteyenlere karşı gereksiz yere işgal etmektedir. Taksim Meydanı'nda kutlamaya izin verilmeme gerekçesi insanların meydandaki inşaat çukurlarına düşme tehlikesi bulunduğuydu. Ancak bir hafta sonra Taksim'de Galatasaray kutlamaları gerçekleşti. Daha sonra da Gezi olayları sırasında insanlar tarafından doldu meydan. Ancak hiç kimse de çukura düşmedi. Eğer 1 mayısta barışçıl bir ortam hazırlansaydı hiçbir sorun olmayacaktı." sözleri ile devam etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER