ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 22:14

"Saldırganlar Suriye bağlantılı"

"Saldırganlar Suriye bağlantılı"

İçişleri Bakanı, Reyhanlı'daki hain saldırıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı.


Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki hain saldırı ile ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler'den önemli açıklamalar geldi.

Güler, “Olayı gerçekleştiren örgütün Suriye'deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat yanlısı örgütlerle irtibatlı oldukları tespit edildi” dedi.

Reyhanlı'daki 40 dolayında vatandaşın hayatını kaybettiği patlamanın nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili ilk detaylar ortaya çıktı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay faillerle ilgili ilginç açıklamada bulundu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Reyhanlı'daki patlamalara ilişkin, "Olayın faillerinin tespitiyle ilgili çalışmalar büyük oranda tamamlanmıştır. Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı El Muhaberat örgütüyle bağlantılı oldukları belirlenmiştir. Örgüt de bellidir, kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri vesaire yapılmıştır. Menfur hadisenin Suriyeli sığınmacılarla, Suriye muhalefeti ve Suriyeli sığınmacılarla ilgisinin olmadığı kesindir" dedi.

Atalay, beraberindeki İçişleri Bakanı Muammer Güler, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile valilik binasında düzenlediği basın toplantısında, Reyhanlı ilçesindeki Atatürk Meydanında 5 dakika arayla 2 patlamanın meydana geldiğini hatırlattı.

Patlamalardan birinin meydanda, diğerinin postane binası önünde gerçekleştiğini belirten Atalay, şunları söyledi:

"Bu meydan vatandaşlarımızın çok yoğun olarak bulunduğu bir meydan. Cumartesi günü öğleden sonra, tatil günü, çok fazla sayıda insanın bulunduğu bir yer. Bu yüzden çok fazla can kaybımız ve yaralımız var. Meydana gelen patlamalarda büyük çoğunluğu vatandaşlarımız olmak üzere şu ana kadar 43 kişi hayatını kaybetmiştir. Halen yaralılarımız var. 100'ün üzerinde yaralımız ayakta tedavi edilmiştir. Halen 53 yaralımız uygun sağlık merkezlerinde tedavi edilmekte. Bunlardan bir kısmı civar illerde. Ankara'ya, İstanbul'a gönderilenler de olmuştur. Ambulans uçaklarımız da dahil tüm imkanlarımız seferber edilmiştir. Tabii ki idari makamlar ve güvenlik güçlerimiz tarafından gerekli önlemler alınmış olup, olayda hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmaları da yapılıyor. Şu ana kadar 18 kişinin kimliği tespit edildi, diğerleriyle ilgili de çalışmalar devam ediyor."

Olayı gerçekleştirenlerle ilgili çalışmaların da büyük oranda bittiğini ifade eden Atalay, "Olayın faillerinin tespitiyle ilgili çalışmalar büyük oranda tamamlanmıştır. Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı El Muhaberat örgütüyle bağlantılı oldukları belirlenmiştir. Örgüt de bellidir, kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri vesaire yapılmıştır. Menfur hadisenin Suriyeli sığınmacılarla, Suriye muhalefeti ve Suriyeli sığınmacılarla ilgisinin olmadığı kesindir" diye konuştu.

Olayı haber aldıklarında hükümet üyeleri olarak ayrı yerlerde olduklarını, çok hızlı bir haberleşme içerisinde Hatay'a geldiklerini anlatan Atalay, ilgili bakanların ve güvenlik güçlerinin Başbakan Erdoğan ile irtibat halinde olduğunu kaydetti.

Tüm imkanlarını seferber edildiğini ve yapılması gereken tüm işlemlerin yapıldığını vurgulayan Atalay, "Bu acı olay tabi ki hepimizi çok üzmüştür. Reyhanlı tüm Suriyeli sığınmacılara en fazla kucak açan ilçemizdir. Zaten büyük kısmı akrabadır. Dolayısıyla bu olayın meydana gelmesi kabul edilemez. Şiddetle kınıyoruz. Gereken yapılacak, onların cezaları da verilecek" dedi.

"TESPİTLERİMİZ TÜRKİYE İÇİNDEN"

 Başbakan Yardımcısı Atalay, bir gazetecinin patlamaların daha önce Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamayla ilişkisinin olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Müsaade edersiniz ki, isimler ve örgüt tabi ki isim vermiyoruz ama tespit yapıldı. Bunların yakalanması için çalışmalar sürüyor. Buradaki provokatif biraz da Suriyeli sığınmacılarla vatandaşlarımız arasında karşı karşıya getirme, birbirlerine karşı tavır alma sağlamaya yönelik hareket. Vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyetli davranmasını istiyoruz."

Atalay, patlama öncesinde önlem alınıp alınmadığı yönündeki bir soruyu da "Bildiğiniz gibi Cilvegözü olayından sonra özellikle sınır kapılarımızda çok fazla tedbir alındı. Araç giriş çıkışlarıyla ilgili çok fazla tedbirler alındı, halen tedbirler sürüyor. Ama bu olayın sınırdan mı geldiği, buradan mı olduğu tabi konuşuldu sizin sorunuzla ilgili. Bizim şimdiki tespitlerimiz Türkiye içinden" diye yanıtladı.

PATLAMADAN HEMEN SONRA GELEN İLK GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER