ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 09:20

Saldırgan içerden Sezer affıyla çıktı

Saldırgan içerden Sezer affıyla çıktı

Dün öğle saatlerinden Ankara ABD Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bombanın kimliğindeki bu detaylar dikkat çekti.


Başkent’in merkezindeki ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne dün öğleden sonra bombalı saldırı düzenlendi. Terör örgütü DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı, büyükelçiliğin 2 No’lu kapısından içeri girmek isterken x-ray cihazına yakalandı. Bunun üzerine güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu, kendisini engelleyince Şanlı, üstündeki bombayı patlattı. Saldırgan ve Akarsu, olay yerinde hayatını kaybetti, iki kişi de yaralandı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne dün canlı bomba saldırısı düzenlendi. Vize başvurularının yapıldığı büronun girişindeki güvenlik noktasında meydana gelen patlamada canlı bomba Ecevit Şanlı ve büyükelçilik güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu hayatını kaybetti. Vize başvurusu için olay yerinde bulunan eski NTV muhabiri Didem Tuncay ağır, bir elçilik güvenlik görevlisi de hafif şekilde yaralandı.

BU İLK SALDIRI DEĞİL

Saldırının ardından olay yerine gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler, saldırganın kimlik tespiti için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Akşam saatlerinde de saldırıyı terör örgütü DHKP-C’nin gerçekleştirdiği ve saldırganın Ecevit Şanlı olduğu bildirildi. Şanlı’nın, 1997 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Harbiye Orduevi’ne yönelik saldırı hazırlığındayken yakalandığı, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedilerek cezaevinden çıktığı ifade edildi. İlk incelemelerde, büyükelçiliğe yönelik saldırıda A-4 plastik bomba kullanıldığı belirlendi. Güvenlik birimleri, canlı bomba Ecevit Şanlı’ya yardım ettiği düşünülen bir kişi üzerinde daha duruyor. Bu sebeple bölgedeki bütün Mobese ve iş yeri güvenlik kameraları incelemeye alındı.

Başkent’in merkezindeki en korunaklı binalardan biri olan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne dün saat 13.10 sularında saldırı düzenlendi. Terör örgütü DHKP-C üyesi olduğu belirtilen Ecevit Şanlı, üzerindeki bombayla birlikte büyükelçiliğin vize kapısına 50 metre mesafede, personeli ziyarete gelenlerin alındığı 2 No’lu kapıdan içeri girmek istedi. Ancak x-ray cihazına yakalandı.

Güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu, saldırganı engellemek istedi. Bunun üzerine Şanlı, üzerindeki bombayı patlattı. Patlama üzerine büyükelçiliğin bulunduğu Paris Caddesi bir anda karıştı. Ambulans ve itfaiye araçları, kısa sürede olay bölgesine geldi. Güvenlik bölgesi oluşturuldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha Uzmanları ve Olay Yeri İnceleme ekipleri de, bölgede uzun süre incelemede bulundu. Saldırganın tespitinin yanı sıra saldırıda kullanılan bombanın menşeinin de tespiti için olay yerinden delil toplandı.

Saldırıya ilişkin ilk açıklamayı, ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ile basın önüne çıkan Ankara Valisi Alaaddin Yüksel yaptı. Yüksel, saat 13.10 sularında elçilik personelinin giriş yaptığı kapıda bir canlı bombanın, üzerinde bulunan mühimmatı patlattığını söyledi. Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Olayın yaşandığı yere Adli Tıp Kurumu’na ait cenaze nakil aracı da geldi. Türk Kızılayı yetkilileri de olay yerinde toplanan vatandaşlara kek, meyve suyu ve su dağıttı. İçişleri Bakanı Muammer Güler de patlama sonrası büyükelçiliği ziyaret etti. Çıkışta yaptığı açıklamada, canlı bombanın erkek olduğunu ve sol bir marjinal grup üyesi olduğu yönünde tespitler bulunduğunu bildirdi.

SUÇ MAKİNESİYMİŞ!

Ordu Valiliği'nden akşam saatlerinde Ecevit Şanlı'nın kimliğini, 'DHKP- C terör örgütü mensubu ilimiz Gürgentepe- Akören nüfusuna kayıtlı, Sadık-Gülsüm oğlu 1973 Gölköy doğumlu' ifadeleriyle açıkladı. Valilik açıklamasında teröristin karıştığı eylemleri, gözaltına alınması ve tutuklanmasıyla ilgili şu bilgiler yer aldı:

* 16 Temmuz 1997 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğüne lav silahı ile saldırı.

* 14 Temmuz 1997 tarihinde Harbiye Orduevi'nin lav silahı ile vurulması.

* 07 Ağustos 1997 tarihinde İstanbul İli Sarıyer İlçesindeki hücre evinde silah ve mühimmatlar ile birlikte yakalandı.

* 11 Ağustos 1997 günü çıkarıldığı İstanbul DGM'nin kararıyla tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

* Cezaevinde bulunduğu süre içerisinde F Tipi Cezaevlerini protesto etmek maksadıyla ölüm oruçlarına başladı.

* Rahatsızlandı, Adli Tıp Kurumu raporuyla cezasının infazı 6 ay ertelendi. Ancak süre bittikten sonra cezaevine dönmedi.

* İstanbul 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 10 Haziran 2002 tarihinde 'anayasal düzeni zorla değiştirmek' suçundan ömür boyu hapse çarptırıldı, hakkında yakalama emri çıkartıldı. 

DİDEM TUNCAY, YOĞUN BAKIMDA

Saldırıda canlı bomba Şanlı’nın yanı sıra güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu hayatını kaybetti. Akarsu’nun cenazesi, Keçiören Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Eski NTV muhabiri Didem Tuncay ile birlikte 3 kişi saldırı sırasında yaralandı. Numune Hastanesi’ne kaldırılan Tuncay’ın yoğun bakımda olduğu açıklandı. Ankara Numune Hastanesi yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, yaralının 13.40’ta hastaneye getirildiğini ve ilk değerlendirmede baş bölgesinde özellikle de sağ göz bölgesinde travma bulunduğunun tespit edildiğini ifade etti. Hayati tehlikesinin devam ettiğini kaydedilen Tuncay’ın, ABD’deki kardeşini ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunduğu öğrenildi. Hafif yaralanan diğer güvenlik görevlileri Şefik Soylu ile Tunca Avcı ise ayakta tedavi edildi.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER