ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 17:17

Sakık'ın ifadeleri Malatya Savcılığı'na ulaştı


Ergenekon davasında tanık olarak verdiği ifadede 2001’de Malatya’da düşen Casa tipi uçakta 'Yeşil’ olarak bilinen Mahmut Yıldırım'ın öldüğünü söyleyen eski PKK yöneticisi Şemdin Sakık’ın ifadeleri Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı.

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürüttüğü 1994 yılında lojmanında ölü olarak bulunan Albay Kazım Çillioğlu soruşturmasını yürüten Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. Maddesi'yle görevli Malatya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin talebi üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 'Ergenekon' davasının 'Deniz' takma adlı gizli tanığıyken kendini deşifre eden eski PKK yöneticisi Şemdin Sakık’ın ifadelerini Malatya’ya gönderdi.

Savcılık tarafından soruşturma dosyasına eklenen ifadelerde ciddi iddialar dikkat çekti. Gaffar Okkan suikastından sonra 2001’de Diyarbakır’dan havalanan içinde bordo berelilerin bulunduğu casa tipi uçağın Malatya’da düştüğünü anımsatan Sakık, 16 Mayıs 2001’de Akçadağ ilçesi yakınlarında düşen uçakta 34 askerin öldüğünü, ölenler arasında Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da olduğunu ileri sürmüştü. “Öldürüldüler" ifadesini kullanan Sakık, örgütteyken yanında olan ve cezaevinde görüştüğü gencin kendisine "İyi ki benim yüzbaşım o uçağa binmedi. İşi çıktığı için binmedi. Binseydi ben de onunla gidecektim. Ben de kurtuldum" cümlelerini aktarmıştı.

Sakık, bu uçakta bulunan iki kişinin adının üstünün çizili olduğunu iddia ederek, "O kasa uçakta ölenlerden birisi Mahmut Yıldırım’mış (Yeşil). İsmi çizilenlerden birisi oymuş. Bir devlet bu kadar olayın faili olan kişinin yaşayıp yaşamadığını bilmiyorsa, o artık devlet değildir" demişti.
Malatya Başsavcı Vekilliği’ne gönderilen tutanaklar incelenirken, gerek görülmesi durumunda Casa tipi uçağın düşmesi sonucu şehit olan 34 askerin mezarlarının açılabileceği öne sürüldü.

Albay Kazım Çillioğlu’nun ölümünün araştırıldığı soruşturmada, bilirkişi raporunda 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım’ın öldüğüne dair hiçbir resmi kayıt ve bilgi bulunmadığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER