ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:23

Sakarya'daki operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin işlemleri sürüyor


Sakarya'da beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla gözaltına alınan 47 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor. Şüphelilerin önümüzdeki cuma günü Sakarya Adliyesi'ne sevk edileceği öğrenildi.

    Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri dün sabah saatlerinde ildeki pek çok adrese operasyon düzenlemişti. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Nevşehir'de ikamet eden bazı şüpheliler de eş zamanlı olarak gözaltına alınmıştı. Operasyonda Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde görevli 2 öğretim üyesi ile bazı yapı denetim firmalarının yetkilileri, beton numune analizlerini yapan laboratuvarların yetkilileri ve bir hazır beton firmasının sahibi ve yetkililerinin de aralarında bulunduğu 47 kişi gözaltına alınmıştı.

    Şüpheliler, 'örgütlü şekilde rüşvet', 'sahte belge düzenlemek' ve 'nitelikli dolandırıcılık' ile suçlanıyor. Beton numune analizlerinin yapıldığı, aralarında üniversite laboratuvarının da bulunduğu bazı laboratuvarlarda, kalitesiz betona usulsüzlük yapılarak kaliteliymiş gibi rapor verildiği öne sürülüyor.

    Şüphelilerden bazıları, 1999 Marmara depremi sonrasında orta hasarlı olarak tespit edilen bazı binalara rüşvet karşılığı sağlam raporu vermekle suçlanıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER