ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 07:13

Sakarya'da Türkçe Olimpiyatları coşkusu

Sakaryada Türkçe Olimpiyatları coşkusu


Türkçe Olimpiyatları Sakarya il şenliği, Atatürk Stadyumu'nda gerçekleştirildi. Sakarya adeta stadyuma aktı. Şenliği, stat içinde ve dışında yaklaşık 40 bin kişi izledi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkçe Olimpiyatları’nı bir ‘mucize’ olarak değerlendirdi.

Sunuculuğunu Samanyolu TV haber spikerlerinden Kemal Gülen ve Gürcistanlı Leyla Kurbanova’nın yaptığı gece İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. 27 ülkeden 190 öğrencinin şiir, şarkı ve halk oyunlarıyla renk kattığı şölen, unutulmaz anların yaşanmasına sebep oldu. Gecede, Romanya, Fransa, Almanya, Kenya, Kırgızistan gelen öğrencilerin söylediği şarkılar büyük beğeni topladı. Kazakistan halk oyunları ekibinin de gösterisi ilgiyle izlendi. Türkmenistan’dan gelen öğrencinin okuduğu Mehmet Akif Ersoy’un ‘Bülbül’ isimli şiiri duygulu anların yaşanmasına sebep oldu. Çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerin seslendirdiği Neşat Ertaş türküleri de büyük alkış aldı. Tanzanyalı öğrencinin söylediği Tarkan’ın ‘Dudu dudu’ isimli şarkısı stadyumu coşturdu. Bu yılın şarkı finali birincisi Bulgaristanlı Martin Yordanov’un söylediği ‘Deli Gönlüm’ şarkısına stadyum eşlik etti. Şarkı gelen istek üzerine ikinci kez okundu. Gürcistanlı Leyla Kurbanova Necip Fazıl’ın Sakarya Şirini okudu. ‘Çok süründün ayağa kalk Sakarya’ mısraları okunurken tüm stadyum ayağa kalkarak alkışladı.

SOYLU: TÜRKÇE OLİMPİYATLARI BİR MUCİZE

Gecede bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkçe Olimpiyatları’nı bir mucize olarak değerlendirdi. Bu kelimeyi bilerek kullandığını vurgulayan Soylu, millet olarak büyük bir tarih yazdığımızı, geçmişimizde çok önemli hasletlerin altına imza attığımızı kaydetti. Soylu, şunları kaydetti: “İlahi Kelamı anlatabilmek ve onu bütün dünyaya ulaştırabilmek için binlerce şehit verdik. Ama Viyana’nın ötesine gidemedik. Ancak yüreği insan sevgisiyle dolu bir mürşidin; ruhuyla, gönlüyle, samimiyetini, inancını, iyi niyetini bütün dünya ile Anadolu coğrafyasıyla paylaşan, Viyana’nın ta ötelerine kadar gidip dün kılıçla beraber diz çöktürdüğümüz dünyaya bu sefer kalemleriyle, bilgiyle, yüksek anlayışıyla birlikte hem büyük Türk milletini, hem geleneğimizi, göreneğimizi, anlayışımızı, anlatmaya çalışan belki dünden daha büyük anlayışı ortaya koymaya çalışan büyük bir mucizenin ortasındayız.”

Gece, sponsorlara verilen teşekkür plaketlerinin ardından ''Yeni Bir Dünya'' şarkısının, havai fişekler eşliğinde hep birlikte söylenmesi ile sona erdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER