ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:00

Sakarya'da otomotiv test pisti için Kaynarca'da yeni yer bulundu

Sakaryada otomotiv test pisti için Kaynarcada yeni yer bulundu


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya'yı 'otomotiv üssü' yapmaya kararlı olduklarını belirterek, "Otomotiv Test Pisti Merkezi için Kaynarca'da yeni bir yer bulduk" dedi.

SATSO meclis toplantısında konuşan Kösemusul, otomotiv test pisti ile ilgili Pamukova'da bulunan yerin alan olarak yeterli bulunmaması sonucu vazgeçildiğini anımsattı. Hiç vakit kaybetmeden yeni yer arayışı içine girdiklerini kaydeden Kösemusul, şunları kaydetti; "Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ile yaptığımız görüşmeler sonucu Kaynarca'da istenilen büyüklük ve konuma uygun bir yer bulduk. Bu yerle ilgili ufak tefek sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar başladı. İnşallah otomotiv test pistini Sakaryamıza kazandıracağız."

4 Mayıs'ta komite ve meclis üyeliği seçimlerinin yapılacağını ve kendisinin komiteden seçilmesi durumunda yönetim için yeniden aday olacağını da dile getiren Kösemusul, “Allah nasip ederse yeniden bu göreve talibim. Seçimlerin demokratik kurallara uygun olarak, hakça yapılması açısından üzerimize düşeni hassasiyetle yerine getirdik. Bugüne kadar kanuna, mevzuata ve kurallara uygun hareket ettik. Her zaman objektif olduk. Tek isteğimiz tüm seçimlerin hak ve adalet içerisinde kurallara uygun olarak gerçekleşmesi” diye konuştu.


'Oda Akreditasyon Modeli' kapsamında denetlenen SATSO'nun A Mükemmellik seviyesinde puan aldığını da hatırlatan Kösemusul, şöyle konuştu; "Uzmanlaştırılmış Meslek Eğitim Merkezleri uygulamasında Türkiye ikincisiyiz. Üniversitemiz meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerimiz ile başlattığımız 3+1 eğitim modeli, Türkiye'de örnek oldu. 3 bin 700 meslek yüksekokulu öğrencisi, bilgi ve deneyimlerini bu sistemle pekiştirme imkanına kavuştu. Ticaret hacmimiz arttı. 2013 mart ayı rakamlarına göre ihracatta 10. sıradayız. Hedefimiz ilk 5 içerisine girmek."

İhtisas OSB'rine yöneldiklerini de kaydeden Kösemusul; “Sakarya'nın ana damarları ve dolaşım sistemi olan mevcut OSB'lerde tahsisler tamamlanma aşamasında. Birinci OSB yüzde yüz dolu, 2'nci Hendek OSB, 3'ncü Söğütlü OSB ‘de tahsisatlar tamamlanmak üzere. Ferizli OSB'de ise 59 parsel vardı, tahsisatlar bitti, orada altyapı çalışmalarına geçiliyor. Kaynarca OSB'ye gelince Mobilya İhtisas OSB'si olarak onaylandı. Müteşebbislere arsa teslimi yapıldı. Öngörülen istihdam kapasitesi yaklaşık 2 bin 500 kişidir. Geyve İlçemizde Gıda İhtisas OSB'si, Karasu İlçemizde liman ile hayata geçecek olan Lojistik OSB'nin altyapıları tamamlandı. Geleceğin otomotiv şehri olacağına inandığımız Sakaryamızda olmazsa olmaz Otomotiv İhtisas OSB'si için gerekli çalışmaların startını da, buradan verdik" şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER