ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 10:10

Sakarya Üniversitesi arabulucuk eğitimi verecek


Adalet Bakanlığı tarafından Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Hukuk Fakültesi'ne, hukuk uyuşmazlıklarında arabulucuk eğitimi verme yetkisi verildi.

        6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nun 23. maddesi ve Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği'nin 28. maddesi uyarınca, Adalet Bakanlığı tarafından SAÜ Hukuk Fakültesi, 3 yıl süre ile hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk eğitimi verebilmesi konusunda yetkilendirildi.

        Türk hukuk sisteminde 'mahkemesiz adalet' olarak tanımlanan arabuluculuk sistemi ile taraflar uyuşmazlıkları tarafsız üçüncü bir kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden çözebilecek. Hukuk sisteminde mahkemelerdeki iş yükünün azaltılması amacıyla gündeme gelen bu sisteme göre, mal paylaşımı, miras gibi özel hukuk anlaşmazlıklarında dava açılmadan arabulucu kullanılabilecek.

        SAÜ Hukuk Fakültesi’nde verilecek eğitimler, 38 saat teorik ve 12 saati uygulamalı olmak üzere toplam 50 saat olacak. Teorik eğitimin 6 saati arabulucuk için gerekli olan temel hukuk bilgisinin, 32 saati ise arabuluculuk için gerekli olan teknik bilgi ve becerinin verilmesinden oluşuyor. Eğitimin ücreti bin 500 TL olarak belirlendi.

        SAÜ, eğitime katılmak isteyen adayların, 'Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi Programı' ve başvuru bilgilerine www.arabuluculuk.sakarya.edu.tr adresinden bilgi alabileceğini bildirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER