ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 15:21

Sakarya Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı


Orman ve Su işleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, bazı belediyelerin katı atık depolama tesisi bulunmadığını belirterek, "Atıklar, gelişigüzel atılıyor. Gelişmiş ülkeler, bu atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak için uğraşıyor" dedi.
Erenler ilçesindeki otelde Sakarya, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Konya, Afyon, Bursa ve Bolu sınırlarında bulunan Sakarya Havzası'nı korumak amacıyla oluşturulan Sakarya Havzası Yönetim Heyeti'nin ilk toplantısında konuşan Kadıoğlu, çalışmaların 15 ay önce çıkarılan tebliğ kapsamında başlatıldığını söyledi.
Kadıoğlu, her hafta farklı bir havzaya giderek tarafların görüşlerini alacaklarını, Sakarya Havzası'nda da çalışma başlattıklarını vurgulayan Kadıoğlu, "Bu toplantılar, çok önemli konuları içeriyor. yıllardır önemli çalışmalar yapıyoruz ama bu çalışmaların en önemlisi havza konusundakiler. Bakanlığımızca 25 havzayla ilgili eylem planları hazırladık. Bunlar, yavaş yavaş uygulamaya alınacak" diye konuştu.
Kadıoğlu, bazı havzalarda revizyona gidileceğini ve gerekli çalışmalardan sonra korumak için faaliyet göstereceklerini dile getirdi.
"Çevresel konulardaki uygulamalar basit bir şekilde yapılmıyor" diyen Kadıoğlu, şunları söyledi:
"Dünyanın tüm ülkelerinde benzer sorunlar var. Bu tür problemlerin giderilmesi için finansal yapıya ihtiyacımız var. Bununla ilgili de bakanlıklar ve belediyelerle atık su arıtma tesisleri yapılıyor. İnşallah kısa sürede havza bazında bütün belediyelerimizin altyapısını tamamlamış olacağız. Sakarya Havzası'nda da temel sorunlardan biri atık su arıtma tesisleridir. Bu problemleri havza heyetleri aracılığıyla yürütürsek, daha kısa sürede başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum.
Belediyelerimizin bir kısmının katı atık depolama tesisi yok. Atıklar, gelişigüzel atılıyor. Gelişmiş ülkeler, bu atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak için uğraşıyor. Bu nedenle katı atıkların bertarafı konusunda çalışmaları birlikte yapacağız."
- "Su, her geçen gün değeri artan hayati bir kaynak"
Sakarya Havzası Yönetim Heyeti Koordinatör Valisi Mustafa Büyük de su kaynaklarının değerinin her geçen gün arttığını kaydetti.
Türkiye genelinde su havzaları açısından 25 bölgeye ayrılan çalışma heyeti oluşturulduğuna işaret eden Büyük, "Sakarya Havzası da bu anlamda çok önemli durumda çünkü su kaynakları bakımından zengin bir bölge. Bununla ilgili de ilk toplantımızı yapıyoruz. İnşallah hedeflenen başarıları gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.
"Su, her geçen gün değeri artan hayati bir kaynak" diyen Büyük, "Birçok kenti kapsıyor bu çalışma. Bu illerin su havzalarında olumsuz etki yaratan faktörleri ve çözüm yollarını araştıracağız. Burada ana hedefimiz, havzadaki su kaynaklarının korunması ve kullanma dengesini sağlayarak sürdürülebilirliği sağlamaktır. Bu, çok önemli bir konu gerçekten. İlgili tüm kurumları bir araya getirerek çalışacağız. Başarılı çalışma yapacağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER