ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 18:34

Şair Nabi’yi, 3 asır bile unutturmadı


UNESCO tarafından ilan edilen ‘2012 Uluslararası Şair Nabi Yılı’ kapsamında Şanlıurfalı Şair Nabi, memleketi Şanlıurfa’da çeşitli etkinliklerle anılacak.

Karaköprü Belediyesi ve Anadolu Yazarlar Birliği, hemşehrisi Nabi’yi anmaya hazırlanıyor. Belediye ve birlik, Şair Nabi'nin kapsamlı bir biyografisini 'Meliküş-Şuara Yusuf Nabi' adıyla yazar Mehmet Kurtoğlu'na hazırlattı.

Nabi'nin bestelenen eserlerinin ve şiirlerinin sunulduğu 'Nağme ve Şiirlerle Nabi' isimli konser ve şiir dinletisi sanatseverlerle buluşacak. Nabi’nin adının çeşitli yerlere verileceği belirtilirken, Karaköprü beldesinde yapılan bir amfi tiyatroya ve parka Şair Nabi adı verilerek, şairin hatırası yaşatılmaya çalışılacak. Ayrıca, Şair Nabi adına bir anıt düzenlenecek.

EVLERE 20 BİN MEKTUP GÖNDERİLECEK

Bu arada, ilde Şair Nabi algısını oluşturmak için Anadolu Yazarlar Birliği ve Karaköprü Belediyesi, 20 bin aileye mektup gönderecek. Öte yandan, yılın anısına şairin bilinen bir beyti, kartondan bir levha halinde kamuoyuna takdim edilecek.

 Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, konuyla ilgili açıklamasında, belediyeciliğin yalnızca alt ve üstyapı çalışmalarından ibaret olmadığını ifade etti. Çiftçi, şöyle dedi: “Avrupa toplumlarında ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi belediyeciliğin yalnızca mimari ve teknik işlerden ibaret olmadığının, kültürel ve sosyal belediyeciliğin öneminin arttığının farkındayız. Bu bilinçle bir yandan şehri fiziki olarak imar etmekle, diğer yandan toplumu değiştirip dönüştürecek ve şehir ruhunu inşa edecek kültür ve sanat faaliyetlerine önem vermekteyiz. Bu bağlamda, Şair Nabi'yi, memleketinde şanına yakışır bir şekilde anmaya karar verdik."

        3 ASIR BİLE UNUTTURMADI

Ünlü şair, vefatının 270’inci yılında anılıyor. Yaklaşık 3 asır sonra anılan şairin, Urfa’nın kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olduğu belirtiliyor. Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Necdet Karasevda, Nabi’nin vefatının 270. yıl dönümünde bu değerli şahsiyeti tanıtmayı vazife edindiklerini söyledi. Karasevda, “Şiirleriyle geniş bir coğrafyada şöhret bulan, Urfamızın sıra gecelerinde şiirleri terennüm olunan, yakın zamanlara kadar ilimizde cuma salalarında minarelerden naatları okunan ve Urfalının zihninde Nabi Hazretleri olarak yer edinen şairimizin vefatının 270. yıl dönümünü fırsat bilerek, onu güzel etkinliklerle anmayı, gençlerimize bu değerli şahsiyeti tanıtmayı vazife bildik.” diye konuştu.

Tüm etkinliklere halkı beklediklerini dile getiren Karasevda, “Umarım, bu çalışmalarla bir nebze de olsa Şair Nabi hazretlerine karşı vefa borcumuzu ödemiş oluruz.” şeklinde konuştu. Bu arada, etkinlikler 22 Kasım Perşembe günü Urfa City AVM salonunda saat 19.30’da 'Nağme ve Şiirlerle Nabi' adlı şiir ve musiki dinletisiyle başlayacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER