ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Haziran 2014 Cumartesi 00:50

Sahur yapmadan oruç tutmayın

Sahur yapmadan oruç tutmayın

Uzun yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında doğru beslenmeyle ilgili dikkat edilmesi gerekenler.


Ramazan'da iki olan öğün sayısını artırma önerisinde bulunan Topal, az ama sık yemeyi tavsiye etti. Öğünlerin sahur, iftar ve bir ara öğün şeklinde düzenlenmesi gerektiğini belirten Topal, oruç tutacaklara tok tutan ve kan şekerini yükseltmeyen yiyecekleri seçmelerini hatırlattı. Beyaz ekmek yerine kepekli ya da bol tahıllı ekmek, pirinç yerine bulgur pilavı tercih edilmesini öneren Topal, iftarda mutlaka protein içeren et, balık ya da tavuk tüketilmesini kaydetti.

YİRMİ DAKİKA ARA VERİN

Uzun bir açlık sonrasında iftara çok sıcak olmayan bir kase çorbayla başlanmasını, 20 dakika ara verdikten sonra yemeğe geçilmesini tavsiye eden Duygu Topal, “İftardan sonra yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş sizi hem iyi hissettirecek hem de metabolizmanızın iyi çalışmasını sağlayacaktır.” dedi. Topal, ayrıca iftardan 1,5 saat sonra aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlı veya karışık meyve tabağının tercih edilmesini söyledi.

SAHUR YAPMADAN ORUÇ TUTMAYIN

Oruç tutarken en önemli öğünün sahur olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlatan Duygu Topal, “Sahur öğününde seçilecek besinlerin içeriği çok önemlidir. Çünkü sizi bütün gün ayakta tutacak, iş performansınızı etkileyecek en önemli öğündür. Sahurda ağır bir menü seçmek de, çok hafif bir menü seçmek de sizi rahatsız eder. Sahurda 1,5 litre su içilmesi şarttır. Bu su ile birlikte menünüzde şunlar da yer almalıdır: Peynir, bol tahıllı ekmek (2–3 dilim), zeytin, 1 tatlı kaşığı bal veya reçel, 1 bardak süt, 1 yumurta, 3 adet kuru kayısı, 5 adet ceviz ile sahur yemeğinizi en ideal şekilde geçirebilirsiniz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER