ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 20:04

Sahte pasaportla 6 kişi yakalandı


Çarşamba’da sahte pasaportla biri bebek, 6 kişi yakalandı. Samsun Çarşamba Uluslararası Havalimanı'ndan Almanya’ya sahte pasaportla gitmek isteyen 1’i üç aylık çocuk 5 Afganistanlı ve 1 orta Afrikalı 6 kişi yakalandı.

Jandarmadaki ilk ifadelerinin ardından Çarşamba Adliyesi 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan 6 kişi, resmi belgede sahtecilik suçundan tutuklandı. Edinilen bilgiye göre, şahısların ilk ifadelerinde, “Can güvenliğimiz yoktu. Taliban’dan kaçtık, Almanya’ya gidecektik.” dedikleri öğrenildi.

Afganistanlılardan ayrı olarak Almanya’ya gitmek için sahte pasaportla yakalanan bir Orta Afrikalının da tutuklandığı olay, edinilen bilgilere göre şöyle gerçekleşti: Aile olan Afganistanlı Hamzeh Dolatabı (24), Soleıman Poupal (23), Samıra Poupal (23), Nabıla Ahmadı (22) ve üç aylık bebekle Afganistan'dan Türkiye üzerinden Almanya’ya gitmek için Pakistan’da her biri 25 bin dolardan 5 pasaport düzenlettirdiler. İran’a kadar gelen aile İran’dan kara yolu ile Türkiye’ye girmiş.

Tercüman eşliğinde alınan ifadesinde Hamzeh Dolatabı’nin (24), “Ben Afganistan'da lojistik firmasında çalışıyorum. İngiliz Dili ve Edebiyatı okudum. Ülkemde meydana gelen iç karışıklıktan dolayı Taliban tarafından aileme ve bana zarar verileceğinden korktum. İran üzerinden Türkiye’ye geldik. İstanbul’a kadar ben ve ailem kamyonet kasasında gittik. Pakistan’da düzenlettiğimiz her pasaport karşılığı 25 bin dolar ödedik.” diye konuştuğu öğrenildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER