ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:18

Sahte içki denetimleri arttı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni yıl öncesi alkollü içki denetimlerini artırdı. 2012 yılında 22 bin içki denetimi yapan bakanlık, son on günde bin 821 denetim gerçekleştirdi. Yapılan denetimlerde sahte içkiye rastlanmazken, uygun olmayan şartlarda satış yapan 215 işletmeye ceza kesildi. Bakanlık yılbaşı gecesinde de 4 bin 659 denetim elemanı ile içki satış yerlerinde denetim yapacak.

Sahte içki konusunda il müdürlüklerini uyaran bakanlık, başta turizm bölgeleri ve büyük şehirler olmak üzere ülke genelinde sahte içki denetimi yaptı. Denetimler sırasında kontrol görevlilerince şüphe duyulan alkollü içkilerden numuneler alınarak analiz için yetkili laboratuvara gönderildi. Yıl boyu yapılan denetimlerde alkollü içki üretimi yapan 34 işletme ile alkollü içki satışı gerçekleştiren otel, dinlenme tesisi, gazino ve birahaneye toplam 181 yasal işlem uygulandı. 2012 yılında alkollü içki üretimi, satışı ve toplu tüketimi yapılan işyerlerine yönelik denetimlerini artıran bakanlık, 2011’de 15 bin 560 olan denetim sayısını yüzde 43 artışla 22 bin 340’a çıkardı. Yılbaşı gecesinde de 4 bin 659 denetim elemanı ile içki satış yerlerinde denetim yapılacak.

SAHTE İÇKİYE KARŞI ETKİN ÖNLEMLER ALINDI

Yurt dışından içki girişlerinin daha sıkı kontrolü için 'alkollü içkiler için ihtisas gümrükleri' doğrultusunda uygulamalar devam ediyor. Sahte ve Kaçak İçki Eylem Planı Taslağı’nı ilgili kurumların görüşüne sunarak revize eden bakanlık, alkollü içki üreten yerlerin kayıtlarını Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’nde güncelleyerek yapılan tüm işlemlerin dijital ortamında takibe aldı.

Bakanlık sahte içkinin nasıl anlaşılacağı ve neler yapılacağı ile ilgili şu önerilerde bulundu: "Sahte içki renginden ya da kokusundan değil etiket bilgilerinden anlaşılır. İçki şişesinin üzerinde bakanlık onaylı kayıt numarası olup olmadığı kontrol edilir. Ambalaj üzerinde TAPDK bandrolü aranır. İçkilerin orijinal ambalajında olup olmadığına dikkat edilir. Tüketim öncesi içkinin göz önünde açılması sağlanır. Şüphelenilen durumlarda, 174 Alo Gıda Hattı aranabilir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER