ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:03

Sahte çürük raporu davasında Üçok'a 9 yıl 7 ay hapis


Sahte çürük raporu davasında emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’a 9 yıl 7 ay, örgüt lideri olduğu belirtilen Murat Tugay Tepe’ye 142 yıl 11 ay hapis cezası verildi. Tepe hakkında yakamala kararı çıkaran mahkeme, işkadını Sibel Çarmıklı’yı da 2 yıl 6 ay cezaya çarptırıldı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü oturumunda mahkeme kararını açıkladı. 17 tutuksuz sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına Balyoz davasından tutuklu Üçok ile birlikte 4 tutuksuz sanık katıldı.

Mahkeme savunmaların ardından sanıklara ve avukatlarına son sözlerini sordu. Avukatlar ve sanıklar mahkemeden beraat kararı vermesini talep etti. Duruşmaya ara veren mahkeme daha sonra hükmünü açıkladı.

Ahmet Zeki Üçok’a ‘örgüt üyesi olmak’, ‘yağmaya teşebbüs ve dolandırıcılık’ suçundan 9 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Örgüt üyeliğinden ceza verilen Üçok, iddianamede örgüt yöneticiliği ile suçlanmıştı.

52 ayrı eylemden beraat eden Üçok, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a yönelik ‘yağmaya teşebbüs’ suçlamasından da beraat etti. Kararda, “Sanıklar Ahmet Zeki Üçok, Murat Tugay Tepe, Erdem Kılıç, Sibel Çarmıklı ve Can Çarmıklı’nın Aziz Yıldırım’a yönelik yağmaya teşebbüs suçunu işlediklerine dair yeterli delil bulunmadığından beraatlerine karar verilmiştir.” denildi.

Örgüt yöneticiliği ile suçlanan Murat Tugay Tepe, ‘örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘yağma’, ‘yağmaya teşebbüs’ gibi suçlardan 142 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan Tepe, hakkında 52 eylemden aldığı bu ceza göz önünde bulundurularak hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İşkadın Sibel Çarmıklı ve oğlu Can Çarmıklı, suç örgütüne üye olmak ve dolandırıcılık suçundan 2 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kararda bazı sanıklar, ünlü oyunculara yönelik suçlardan da ceza aldı. Dizi oyuncusu Sinan Çalışkanoğlu’na yönelik yağmaya teşebbüs suçundan sanıklar Murat Tugay Tepe, Erdem Kılıç ve İsmail Es 1 yıl 8’er ay hapis cezası aldı. Oyuncular Murat Cemcir, İlker Ayrık ve Engin Akyürek’e yönelik ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan sanık Murat Tugay Tepe’ye 2 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

Davada diğer sanıklara da çeşitli oranlarda ceza verilirken 6 sanık hakkında ise beraat kararı çıktı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER