ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 17:33

Şahin, vurulduğu yerde doğaya salındı


Batman'ın Hasankeyf ilçesinde avcılar tarafından vurulan şahin, Van'da tedavi edildikten sonra vurulduğu yerde yeniden doğaya salındı.

Sağlığına ve özgürlüğüne kavuşan şahin, kendisini tedavi ettirip doğaya salan çevrecilerin üzerinde dakikalarca daireler çizdikten sonra uçabildiği en yüksek noktaya yükselerek gözden kayboldu.

Hasankeyf'te 5 ay önce bir avcı tarafından vurulan şahin önce Batman'a getirildi. Batman Çevre Gönüllüleri Başkanı Recep Kavuş, tedavisi için büyük uğraş verdiği şahini tedavi ettiremeyince Van Yüzüncü Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürdü. Doç. Dr. Lokman Aslan tarafından teslim alınan şahin, burada yaklaşık 5 ay süren tedavisinin ardından sağlığına tekrar kavuştu. Şahinin uçabileceğini gören Aslan, şahini tekrar Batman Çevre Gönüllüleri'ne teslim etti. Şahin, vurulduğu yerden tekrar doğaya salındı. Sağlığına ve özgürlüğüne kavuşan şahin, havada dakikalarca adeta çevrecileri selamladıktan sonra gözden kayboldu.

Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş, yaralı olarak kendilerine getirilen şahini kanatlı olduğu için Batman şartlarında tedavi ettiremediklerini bu nedenle Van Yüzüncü Yıl Veterinerlik Fakültesi ile irtibata geçtiklerini söyledi. Doç. Dr. Lokman Aslan'ın şahinin tedavisini ücretsiz yaptığını anlatan Recep Kavuş, "Bütün canlıların doğada özgürce yaşaması lazım. Bu sadece insan olmamalı. Şahin nesli tükenen hayvanlardan biri. Bunların mutlaka korunması lazım." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER