ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 21:47

Şahin: Balyozda sanki beraat etmiş gibi izlenim verilmesin

Şahin: Balyozda sanki beraat etmiş gibi izlenim verilmesin

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davası konusunda verdiği kararın beraat değil, yeniden yargılama yolu açan bir karar olduğunu söyledi.


MÜSİAD şubesinin açılışı için Karabük’e gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin Balyoz davasına ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesinin Balyoz davası konusunda verdiği kararın beraat değil, yeniden yargılama yolu açan bir karar olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali Şahin, "Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru üzerine, bazı hakların ihlal edildiği tespitiyle ilgili böyle bir karar verdi. İlgili mahkeme bu dosyaya yeniden bakacak ve yargılayacak. Sonucunu beklemenin dışında yapacağımız başka bir şey yok. Anayasa Mahkemesinin böyle bir yetkisi olmasaydı ne olacaktı? Kesinleşmişti bu karar. Balyoz davası diye nitelenen karar Yargıtayca onanmıştı. Cezaevindeki hükümlüler cezalarını zaten çekiyorlardı ve devam edecekti. Tek alternatif bunlar için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmaktı. AİHM yolu biraz uzun bir yoldur. O nedenle 2010 yılında Anayasa Değişikliği ise AİHM yerine Anayasa Mahkemesine böyle bir yolun açılmasının vatandaşlarımız için daha kolay bir yol olacağını düşündük. Dolayısıyla 2010 Anayasa değişikliğinin bir noktada bu uygulanmasıdır. Böylesine Türkiye'de kamuoyunu meşgul eden bir dava ile ilgili verilmiş olan bu kararın anayasal çerçevede değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Sanki Anayasa Mahkemesi bu hükümlüleri, Balyoz davası sanıklarını beraat ettirmişler gibi izlenim verilmeye çalışılıyor, bu doğru değil" dedi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER