ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 19:02

Şahin: "Apo tek şartla serbest kalır!"

Şahin: "Apo tek şartla serbest kalır!"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Öcalan'ın serbest kalmasıyla ilgili tartışmaya son noktayı koydu. İşte o sözler...


AK Parti'nin iki numarası Mehmet Ali Şahin, Öcalan'ın serbest kalıp kalmayacağı tartışmalarına noktayı koydu. Şahin, "Öcalan bir şartla serbest kalabilir, Öcalan'ın ölümüne sebep olduğu masum çocuklar, şehitlerimiz, binlerce insanımız mezarlarından kalkarsa Abdullah Öcalan da serbest kalır" dedi.

Bugün'den Seda Şimşek'e konuşan Mehmet Ali Şahin, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesi konusuna da değindi. Öcalan'a tecrid uygulanmadığını ifade eden Şahin, "Abdullah Öcalan'ın bir hükümlü olarak yasal çerçevede sadece yakınlarıyla görüşme hakkı var. Yakınlarıyla görüşmesini yasaklayan herhangi bir durum şu anda söz konusu değil" dedi.

Yani Şahin, Öcalan'ın tutuklu değil, hükümlü olduğunu ve hükümlülerin sadece yakınlarıyla görüşme hakkının olduğunu söyledi.

Böylece bir süredir kamuoyunda "Öcalan avukatlarıyla görüştürülmüyor, tecrit uygulanıyor" propagandası da çökmüş oldu. Başbakan Erdoğan'ın da açıkladığı gibi Öcalan'ın yakınlarıyla görüşmesinde hiçbir mahsur yok. Ancak Öcalan'ın avukatlarıyla görüşme gibi bir hakkı yok...

İşte Şahin'in o açıklamalarından bazı başlıklar...

Abdullah Öcalan'ın bir hükümlü olarak yasal çerçevede sadece yakınlarıyla görüşme hakkı var. Yakınlarıyla görüşmesini yasaklayan herhangi bir durum şu anda söz konusu değil. O cezaevinde sadece Abdullah Öcalan yatmıyor, başka hükümlüler de var İmralı'da, onlar hangi haklara sahipse Öcalan da aynı haklara sahip. Eğer hükümlü olarak onlar avukatlarıyla görüşemiyorlarsa Öcalan da görüşemez. Bir imtiyaz istiyorlar hatta daha ileriye gidiyorlar, geçen gün bir milletvekili "Abdullah Öcalan ile biz bu sokaklarda kolkola gezmek istiyoruz" dedi. Bu, "Abdullah Öcalan serbest bırakılsın" demek.

*Bir hukukçu olarak değerlendirdiğinde günün birinde hukuken Öcalan'ın serbest bırakılması mümkün mü?

Abdullah Öcalan bir şartla serbest kalabilir, Öcalan'ın ölümüne sebep olduğu masum çocuklar, şehitlerimiz, binlerce insanımız mezarlarından kalkarsa Abdullah Öcalan da serbest kalır. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER