ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:34

Şah Sultan’ın mezarı bulundu


Yavuz Sultan Selim’in kızı, Kanunu Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan’ın kabri Ayşe Hafsa Sultan’ın türbesinde yapılan restorasyon çalışmaları sırasında bulundu. 400 yıl sonra bulunan kabir, türbe ile birlikte restore edilecek.

Fatih Belediyesi ve İl Özel İdaresi, Yavuz Selim Camii avlusunda bununan Ayşe Hafsa Sultan Türbesi’nde restorasyon çalışması başlattı. Çalışmalar sırasında, türbede daha önce bilinmeyen bir mezar ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucu mezarın Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan’a ait olduğu belirlendi. Şah Sultan’ın mezarı da restorasyon kapsamına alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Annesi Ayşe Hafsa Sultan’dan 28 yıl sonra vefat eden Şah Sultan’ın annesinin yakınlarına defnedildiği biliniyordu ancak kabrinin tam yeri bilinmiyordu. Geçtiğimiz aylarda İl Özel İdaresi ile birlikte Yavuz Selim Camii’nde bulunan bulunan Ayşe Hafsa Sultan’ın türbesinde restorasyon çalışmalarına başladık. Restorasyon sırasında Ayşe Hafsa Sultan’ın kabrinin hemen yanında yeni bir kabir bulundu. Bilim adamları yaptığı araştırmada kabrin 1572 yılında vefat eden ve annesi Ayşe Hafsa Sultan’ın yanına defnedilen Yavuz Sultan Selim’in kızı, Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan’a ait olduğu belirlendi. Ecdadımızın büyük kısmı her metrekaresinde tarih fışkıran Fatih’te defnedilmiş durumda. Bize düşen görev ecdadımıza ve ecdadımızın eserlerine sahip çıkmak.” dedi.

Şah Sultan, 2003 yapımlı ‘Hürrem Sultan’ adlı televizyon dizisinde Yeliz Doğramacılar tarafından, 2011 yapımlı ‘Muhteşem Yüzyıl’ adlı dizide ise Deniz Çakır tarafından canlandırıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER