ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:19

Sağlıkçıların yüzde 91'i 'sağlık okuryazarlığı' kavramını bilmiyor


Sağlık çalışanları dışındaki kişilerin sağlık kavramlarını değerlendirebilmesini, tıp hizmetlerinden yararlanmayı bilmesini ve iyi bir kararlara tedavi sürecine katılabilmesini içeren sağlık okuryazarlığı kavramıyla ilgili tıp dünyasında hizmet veren insanlar üzerinde yapılan anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Tıp literatürüne 1974 yılında giren ‘sağlık okuryazarlığı’ kavramıyla ilgili doktordan hemşireye, eczacıdan diş hekimine 333 kişi üzerinde yapılan ankete katılanların yüzde 91’i bu kavramı bilmediklerini söylerken yüzde 9’u bildiğini ifade etti. Kavramı bildiğini söyleyen 29 sağlıkçıya ikinci soru olarak ‘Sağlık okuryazarlığı kimin içindir, sağlıkçılar için mi yoksa sağlık çalışanları dışında kalan kişiler için mi?’ sorusu yöneltildiğinde, bu kavramı duyduğunu söyleyen sağlık çalışanlarının yüzde 24’ü soruya gerçek cevabın tam tersi olan ‘sağlık çalışanları’ yanıtını verdi.

İnönü Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, sağlık çalışanları dışındaki kişilerin sağlık bilgisine ulaşmasını, sağlık kavramlarını değerlendirebilmesini, sağlık hizmetlerinden yararlanmayı bilmesini ve sağlıkla ilgili kararlara katılabilmesini içeren sağlık okuryazarlığı kavramının önemine işaret etti. Bu kavramın sadece halk için değil sağlık çalışanları açısından da son derece önemli olduğunu vurgulayan Yakıncı, sağlık okuryazarlığının toplum içinde sağlıklı bir şekilde kavranmasıyla, halkın bu konuda daha bilinçli olabileceğini söyledi. Okullarda medya okuryazarlığı dersi işlendiğini hatırlatan Yakıncı, sağlığın herkes için geçerli bir kavram olduğunu vurgulayarak, "Bunun da müfredatta yer alması önemli." dedi.

Sağlık okuryazarlığı konusunda Sağlık Bakanlığı'nda bir süre önce toplantı gerçekleştirildiğini anlatan Yakıncı, bu toplantının ardından sağlık okuryazarlığının ana aktörleri sağlık çalışanları tarafından bilinip bilinmediğini tespit edecek bir araştırma yaptığını kaydetti.

Sağlık okuryazarlığıyla ilgili 333 sağlık çalışanı zerinde yaptıkları ankete değinen Prof. Dr. Yakıncı, "Ankete katılanların yüzde 91’i bu kavramı bilmediklerini söylüyor. Bu kavramı bildiğini söyleyen yüzde 9’luk kesimi oluşturan 29 sağlıkçıya ikinci soru olarak ‘Sağlık okuryazarlığı kimin içindir, sağlıkçılar için mi yoksa sağlık çalışanları dışında kalan kişiler için mi?’ sorusu yöneltildiğinde, bu kavramı duyduğunu söyleyen sağlık çalışanlarının yüzde 24’ü soruya ‘sağlık çalışanları’ cevabını verdi. Cevabın tam aksi olması gerekirken bu cevabı vererek aslında kavramı bilmediklerini ortaya koydular. Kavramı bildiğini söyleyen ancak gerçekte bilmeyen kişi sayısı, kavramı bilmeyen gruba ilave edildiğinde sağlık çalışanlarının \% 93’ünün bu kavramı bilmedikleri ortaya çıkıyor." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER