ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 13:59

Sağlıkçılar, ücret yönetmeliğinin değişmesini istiyor


Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Abdulbaki Tekin, aile hekimliği ücret yönetmeliğinde hakkaniyet ve eşitlik ilkelerinden uzak madde ve hükümlerin yer aldığını, bu nedenle çalışanların mağduriyet yaşamasını olduğu için değişmesi gerektiğini söyledi.

    Tekin, Halk Sağlığı Müdür Vekili Opr. Dr. Hayri Gültekin'e yaptığı ziyarette, 4/C, vekil ebe, hemşire ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanlarının kadroya geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Bu konuyu Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda gündeme getirdiklerini belirten Tekin, bu noktada Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan da hassasiyet beklediklerini vurguladı.

    Abdulbaki Tekin, sözleşmeli aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının her türlü ödemelerinin aile hekimliği uygulaması kapsamında, sağlık bakanlığınca çalıştırılan personele yapılacak ödemeler ile sözleşme usul ve esasları hakkında yönetmelikte belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yapıldığının altını çizdi. Tekin, “İlgili yönetmelikte hakkaniyet, eşitlik ilkelerinden uzak madde ve hükümlerin yer aldığını, bu sebeple çalışanların mağduriyet yaşamalarına neden olmakta.” dedi.

    Bakanlığın, aile hekimliği ücret yönetmeliği ile ortaya çıkan mağduriyetleri giderme noktasında çalışmalar yapması gerektiğinin altını çizen Tekin, Sağlık-Sen olarak ilgili yönetmelikte bulunan söz konusu madde ve hükümlerin değiştirilmesi konusunda daha önce dava açtıklarını belirterek, çalışanlar aleyhine olan bu madde ve hükümlerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER