ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 14:24

Sağlık-Sen’den Aile, Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na ziyaret

Sağlık-Senden Aile, Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna ziyaret


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, TBMM Aile, Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar’ı ziyaret ederek, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının talep ve sorunlarını iletti. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, Komisyon Üyesi ve Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Mahmut Kaçar’ın da katıldığı görüşmede, sorunlar dile getirilerek çözüm önerileri sunuldu.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yıpranmışlıkları polislerle aynı seviyede olan sağlık çalışanlarının fiili hizmet zammından faydalandırılmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi. Fiili hizmet zammı konusuna bir örnek veren Memiş, "Bir kaza oluyor; olay yerine polis, itfaiye ve gazeteci geliyor. Müdahale etmek ve can kurtarmak için sağlık görevlileri geliyor. Sağlık görevlileri dışındaki herkes yıpranma payı alırken, sağlıkçılar yıpranma payı alamıyor. Bu anlamda yapmış olduğumuz araştırmalara göre polislerin tükenmişliği 25,85 puan iken sağlık çalışanların tükenmişliği ise 23,96 puan. Yani polislerle neredeyse aynı tükenmişliğe sahip. TBMM’de görüşülmekte olan torba kanuna bir ek yapılarak sağlık çalışanlarına da yıpranma payı verilmelidir." şeklinde konuştu.

Görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının görev şehidi sayılmasını da isteyen Metin Memiş, derece yakınlarına da şehit yakınlarına getirilen kolaylık ve sağlanan haklardan faydalandırılması gerektiğini ifade etti. Başta 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapanlar olmak üzere sağlık çalışanlarının görevleri başında bir kaza ile karşı karşıya kalma riski taşıdıklarına dikkat çeken Memiş, İstanbul’da meydana gelen kazada hayatını kaybeden polisin şehit kabul edilip devlet töreniyle uğurlanırken, ambulans şoförünün o gün unutulması ve ‘bir sağlık görevlisi hayatını kaybetti’ şeklinde sunulmasından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

SAĞLIKTA ŞİDDET ÖNLENMELİ

Sağlık çalışanlarının uğradıkları şiddetin önlenmesine yönelik daha önce TBMM’de kurulan komisyona büyük katkı sunduklarını hatırlatan Metin Memiş, daha sonra ise şiddetle ilgili bir anket çalışması yaptıklarını söyledi. Yapılan ankete göre sağlık çalışanlarının yüzde 80’inin psikolojik ya da fiziksel şiddete maruz kaldığını, yüzde 92’sinin şiddete maruz kalma korkusuyla işe gittiğini belirten Memiş, bunu önlemek için caydırıcı cezalara başvurulmasını istedi. Para cezasının yanı sıra hükümlülük halinin de yasaya eklenmesini isteyen Metin Memiş, torba yasada bu yönde düzenlemeler beklediklerini belirtti.

Sağlık çalışanlarının zor şartlar altında görev yaptığını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, acil servis, yoğun bakım ve ameliyat hane çalışanlarının nöbet ücretlerine getirilen artışın bütün sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine de uygulanmasını istedi.

663 Sayılı KHK ile büyük kayıp yaşayan ve araştırmacı kadrosuna atanan yöneticilerin mağduriyetinin giderilmesini de isteyen Memiş, bu kişilerin araştırmacı olmadan önceki mali haklarının yeniden verilmesiyle bu sorunun çözüleceğini ifade etti. Metin Memiş, sözleşmeli iken kadrolu olma hakkı elde eden kamu görevlilerine getirilen, ‘5 yıl başka kurumda görev yapamama’ uygulamasının da kaldırılmasını istedi.

ÜNÜVAR: TALEPLERİNİZDE HAKLISINIZ

Sağlıkta yaşanan değişim ve dönüşümün sağlık çalışanlarıyla yapıldığını söyleyen Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar ise, hasta memnuniyeti kadar sağlık çalışanlarının memnuniyetini de önemsediklerini söyledi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in dile getirdiği taleplerin hepsinin haklı olduğunu belirten Ünüvar, "Talep ve önerilerinizle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve ilgililerle tekrar görüşeceğim. Torba kanunda olmayan ve eklenmesi gereken konularla ilgili görüşlerimi ortaya koyacağım. Sağlık-Sen olarak büyük bir sorumluluk içinde, sorun ve taleplerinizi buraya taşıdınız. Duyarlılığınızdan dolayı da teşekkür ediyorum." dedi.

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik, yapılacak düzenlemelerin caydırıcı ve uygulanabilir olmasının da önemine dikkat çeken Necdet Ünüvar, şiddetin önlenmesine yönelik yaptıkları çalışmalar sırasında da Sağlık-Sen’in önemli katkılar sunduğunu ve istifade ettiklerini dile getirdi. Ünüvar, "Daha önceki çalışmalarımızda hakim ve savcılarımıza da seslenmiş, bu konuya duyarlılık istemiştik. Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlıkları arasında görüşmelerimiz sürüyor. Güzel neticeler çıkmasını umuyorum." dedi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Mahmut Kaçar ise konuşmasında, sağlıkta yaşanan dönüşümün gittikleri her yerde yüzlerini ağarttığını belirterek, duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sağlık-Sen’in sorumlu sendikacılık anlayışıyla hizmete katkı sunarken aksayan yönleri de gündeme getirerek hizmetin kalitesinin artmasının yanı sıra sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümüne de katkı sunduğunu belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER