ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:15

Sağlık-Sen, Ebeler Günü'nü 'gül'lerle kutladı

Sağlık-Sen, Ebeler Gününü güllerle kutladı


Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Mahmut Faruk Doğan ve beraberindeki heyet Ebeler Haftası'nı kapsamında hastanelerde çalışan ebeleri ziyaret etti. Mahmut Faruk Doğan ve beraberindekiler ebelere gül vererek günlerini kutladı.

    Mahmut Faruk Doğan, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) 'Cennet annelerin ayakları altındadır' sözünü hatırlatarak, “Bugün doğumhaneye giren sıradan bir kadını, dünyanın en kutsal duygularından biri olan ‘annelik' duygusuna kavuşturan ebelerimiz, anne ve çocuk sağlığı açısından üstlendikleri sorumluluk nedeni ile de kutsal bir görevi icra etmektedir. Ağır çalışma koşulları altında görevlerini yerine getirmeye çalışan ebelerimiz, sağlık sistemimizin önemli unsurlarından olmasına ve ülkemizdeki 168 yıllık tarihi geçmişine rağmen, ne yazık ki hala hak ettikleri değeri görememektedirler.” dedi.

    Doğan, kalkınmışlık göstergeleri arasında ilk sıralarda yer alan ana ölüm oranı, bebek ölüm oranı, 5 yaş altı ölüm oranı ve kızamık sıklığının azaltılmasında ebeler birinci derecede öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Bu gün gelinen noktada bu alanda elde edilen başarı dahi hizmetin asıl sahiplerine mal edilemediğini anlatan Doğan, “Ebeler halen yürürlükte olan 1928 tarih 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına dair kanunla ve bazı yönetmeliklerle yönetilmektedir. Mevcut kanun günümüz Türkiye şartlarına uymadığı gibi çıkarılan yönetmeliklerle ebeler hemşirenin yardımcı pozisyonuna sokulmaktadır.” diye konuştu.

    Mahmut Faruk Doğan, daha sonra Doğumevi Hastanesi’ndeki görevi başında bulunan ebeleri ziyaret gül hediye etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER