ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:25

Sağlık Bakanlığı sosyal medyada dönüşümü sağladı


Sağlık hizmet alanında son yıllarda yaptığı çalışmalarla ciddi bir dönüşüme imza atan Sağlık Bakanlığı, aynı performansı sosyal medyada da gösteriyor. Papillon Digital şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre Sağlık Bakanlığı bütün bakanlıklar içinde sosyal medyayı en etkin kullanan bakanlık oldu. Çalışmada; sayfa beğeni, takip beğeni, paylaşım ve ileti sayısı, hesabın güncel olup olmadığı kriterlerinin yanı sıra, bakanlıkların dijital bir stratejiye sahip olup olmadıkları da dikkate alındı. Bu kapsamda Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinde resmi hesabı bulunan Sağlık Bakanlığı’nın bütün kriterleri yerine getirerek, sanal alemde birinci olduğu tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı, 2013-2017 strateji planında, Facebook ve Twitter gibi sosyal medyanın kullanımına ilişkin hedeflerine de yer verildi. Türkiye'de ilk kez bir kamu kurumu, stratejik hedefleri arasına sosyal medyayı aldı. Papillon Digital şirketi bütün bakanlıkların ele alındığı 2012-2013 sosyal medya çalışmasını tamamladı. Çalışmanın sonuçlarına göre 14 bakanlığın resim Twitter hesabı bulunuyor. Söz konusu hesapların birçoğu açıldıktan sonra aktif olarak kullanılmadığı tespit edilen çalışmada, sadece Sağlık Bakanlığın resmi hesabının onaylandığı görülüyor. Bakanlığı Twitter'dan 68 bine yakın takipçisi bulunuyor. Çalışmaya göre Twitter’ı en iyi kullanan ilk üç bakanlık sıralamasında Sağlık Bakanlığı ilk sırayı alıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI FACEBOOK'TA EN ÇOK BEĞENİLDİ

Dünyanın en büyük anlık paylaşım sitesi olan Facebook’ta resmi hesabı bulunan Sağlık Bakanlığı, bu alanda da oldukça aktif. 211 bin 320 beğeni alan bakanlığın Facebook hesabı, diğer bakanlıkları geride bıraktı. Tasarım, paylaşım ve iletilerin beğeni sayası dikkatte alındığında Facebook’u en iyi kullananın Sağlık Bakanlığı olduğu belirlendi. Bu alanda ikinci sırayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı alırken, Gençlik ve Spor Bakanlığı ise üçüncü oldu.

Video paylaşım sitesi Youtube’de de resmi hesabı bulunan Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı videoların izlenme oranlarını yüksek olduğu yine rakamlara yansıdı.

Sosyal medyayı en iyi kullanan bakanlık belirlenen çalışmada, her bakanlığın 3 sosyal paylaşım sitesinde hesabı olup olmadığı dikkate alındı. Sıralamalar yapılırken sayfa beğeni, takip beğeni, paylaşım sayısı, ileti sayısı, hesabın güncel olup olmadığı kontrol edildi. Genel anlamda ise bakanlıklar sıralanırken dijital bir stratejiye sahip olup olmadıkları da analize dahil edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER