ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:58

Sağlık Bakanlığı: "Bebekler fişlenmiyor"


Sağlık Bakanlığı, doğan bebeklerle ilgili kayıtların çocukları fişlemek için tutulmadığını, Nüfus Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce kullanılacak olan bilgiler olduğunu açıkladı.

        CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında bebeklerin tarama testinde kullanılan yeni formlarda bebeğin dini, evlilik içi veya evlilik dışı dünyaya gelmesi gibi maddeler bulunduğunu söyledi, fişleme iddialarını gündeme getirdi. Sağlık Bakanlığı, yazılı açıklama ile Milletvekili Atıcı'ya cevap verdi. Doğum istatistikleriyle ilgili verilerin daha hızlı, daha doğru ve tüm kamu kurumlarının kullanabileceği şekilde eksiksiz tutulması gerektiğini vurgulayan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bebek doğduğu andan itibaren yapılan kayıtların pek çok kurum ve kuruluşun yürüttüğü işleri kolaylaştırdığına dikkat çekti.

        Bakanlıktan yapılan açıklamada Ulusal Yenidoğan Tarama Programı Yazılımı ve Topuk Kanı Örneği Kâğıdı’nın, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı ve Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile birlikte nüfus kayıt işleminde kullanılabilecek şekilde yeniden düzenlendiği vurgulandı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Topuk kanı örneği kâğıdında ailenin adres ve iletişim bilgileri, kan numunesi alımına dair bilgiler, anne-baba, bebek kimlik bilgileri ile doğuma dair bebeğin doğum yeri, tarihi ve saati, cinsiyeti, doğumun gerçekleşme şekli, doğum ağırlığı ve gebelik haftası bilgileri yer almaktadır. Formun bu kısmında yer alan bebeğin anne ya da babasından hangisinin üzerine kayıt edileceğini belirlemek için sorulan soru ile din hanesi bakanlığımızca değil, Nüfus Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce kullanılacak olan bilgilerdir. Bu alanların doldurulması zorunlu değildir. Bu bilgiler daha sonraki aşamada bebeğin nüfus cüzdanının hazırlanıp ailenin adresine direkt gönderilmesi için istenmektedir. Aile istediği takdirde bu formu doldurmayıp nüfus idaresinden bebeğin kimliğini kendisi çıkarabilecektir.”

        Açıklamada, “Sayın Atıcı’nın Nüfus Hizmetleri Kanunu'na uygun olarak hazırlanan, doldurulması zorunlu olmayan, bebeğin anne veya babasının üzerine kaydedilmesi için düzenlenen bir form üzerinden AK Parti hükümetini bebekleri fişlemekle suçlaması iyi niyet ile bağdaşmamaktadır.” ifadesine yer verdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER