ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 19:24

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, İsviçre'de


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 66. Dünya Sağlık Asamblesi için bulunduğu Cenevre'de bazı ülkelerin Sağlık Bakanları ile ikili görüşmeler yaptı.
     Müezzinoğlu, Birleşmiş Milletler'in Cenevre Merkezi'nde Cibuti, Çad, Afganistan, Maldivler ve Somali sağlık bakanlarıyla ayrı ayrı görüştü.
     Cibuti Sağlık Bakanı İssak Kasım Osman, görüşmede, halihazırda Türkiye'de eğitim gören Cibutili hekim ve sağlık personeli sayısını artırmak istediklerini belirtti.
     Bakan Müezzinoğlu ise Türkiye'nin sağlık yönetimi ve hizmetleri konusunda Cibuti'ye destek vermekten mutluluk duyacağını dile getirdi ve Cibutili bakanı Türkiye'ye davet etti.
    
     -"İlişkilerimizi yenilemek istiyoruz"-
    
     Müezzinoğlu ile bir araya gelen Çad Sağlık Bakanı Ahmet Cidde Muhammed de Türkiye'nin dünyada sahip olduğu gücün farkında olduklarını ve Türkiye'nin sağlık alanındaki derin tecrübesinden istifade etmek istediklerini söyledi.
     Ayrıca Türkiye'nin eczacılık ve medikal alandaki tecrübelerinin kendileri açısından çok önemli olduğuna işaret eden Muhammed, "Osmanlı'dan kaynaklanan ilişkilerimize dayanarak ilişkilerimizi yenilemek istiyoruz" dedi.
     Müezzinoğlu ise Türkiye ile Çad arasındaki ilişkilerin geliştirilebileceğini, böylece tarihi ve kültürel geçmişi olan ilişkilerin geleceğe de taşınacağını ifade etti.
     Türkiye'nin Çad'da büyükelçilik açmış olmasının ilişkilere katkı sağlayacağını vurgulayan Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık ve diğer alanlardaki tecrübe ve birikimlerini Çad yönetimine aktarmayı arzu ettiklerini belirtti. Müezzinoğlu, "Gerek genel olarak eğitim gerekse sağlık eğitimi alanında her türlü katkıyı ve desteği vermekten mutluluk duyarız" dedi.
     Bakan Müezzinoğlu, Çad'la sağlık işbirliği anlaşması imzalanması konusunda da çalışma yapacaklarını bildirdi.
    
     -"Geleceğe taşımak da bizlere düşüyor"-
    
     Müezzinoğlu ile bir araya gelen Afganistan Sağlık Bakanı Süreyya Dalil ise Mustafa Kemal Atatürk ile Afganistan Kralı Emanullah Han'ın 80 yıl önce Afganistan'daki modern tıp biliminin temelini beraber attıklarına işaret ederek, Türkiye ve Afganistan sağlık bakanlıkları arasında çok iyi bir işbirliği bulunduğunu söyledi.
     Türk üniversitelerinde eğitim gören Afgan öğrencilerin sayısını artırmak istediklerini ifade eden Dalil, Afganistan'daki mesleki eğitim kapasitesinin artırılmasını konusunda Türkiye ile işbirliği yapmayı arzuladıklarını kaydetti. Dalil, Türk özel sektörünü de uzun vadeli yatırımlar için ülkelerine beklediklerini dile getirdi.
     Bakan Müezzinoğlu ise özel sektörün güvenlik ve istikrar arayışında olduğunu ve Türkiye'nin Afganistan'ın güvenlik ve istikrarını desteklemeye devam edeceğini söyledi. Türkiye ve Afganistan arasındaki ilişkilerin tarihi bir geçmişi olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, "Bu tarihi geçmişi tarihi geleceğe taşımak da bizlere düşüyor" dedi.
     Bakan Müezzinoğlu'nun Afganistan'dan gelip eğitim alan bazı öğrencilerin ülkelerine geri dönmediğine işaret etmesi üzerine, Afgan Bakan Dalil, bu öğrenciler için daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak zorunda olduklarını ifade itti. Dalil, aynı zamanda son dönemde öğrencilerin döndüklerinde ülkelerinde hizmet etmeleri zorunluluğu getirdiklerini de kaydetti.
     Müezzinoğlu ile görüşen Maldivler Sağlık Bakanı Ahmet Cemşid Muhammed ise, TİKA'nın Maldivler'de yapabileceği bazı projeleri gündeme getirdi ve Maldivler'deki bir hastane ile Türkiye'de bir hastanenin kardeş hastane olmasını istedi.
     Bakan Müezzinoğlu da kardeş hastane konusunda çalışma yapılabileceğini belirtti.
    
     -"Aynı acıyı biz de hissediyoruz"-
    
     Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile görüşen Somali Sağlık Bakanı Meryem Kasım Ahmet de Reyhanlı'daki saldırılardan dolayı üzüntülerini dile getirerek, "Başınıza ne gelse aynı acıyı biz de hissediyoruz" dedi.
     Somali'nin en zor zamanlarında, Türkiye'nin liderliği sayesinde pek çok Somalilinin hayatının kurtulduğunu ifade eden Ahmet, Somali'ye Türk kurumlarının yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etti.
     Bakan Müezzinoğlu da Somalililere sağlık ve eğitim alanlarında her türlü yardımı sağlamayı, insani ve vicdani bir görev olarak gördüklerini söyledi.
     Müezzinoğlu, görüştüğü bakanları, 27-28 Haziran 2013'te İstanbul'da yapılacak evrensel sağlık güvencesiyle ilgili uluslararası konferansa davet etti ve EXPO 2020 seçim sürecinde Türkiye'ye destek vermelerini istedi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER