ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 15:44

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Türkiye'de 'vatansız' pozisyonunda olup da sosyal güvencesi olmayan soydaşlarımızın tedavilerini Sağlık Bakanlığı olarak ücretsiz yapabilecek düzenlemeleri yaptık" dedi.
Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin yöneticileri ve üyelerini, merkez Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi'ndeki dernek binasında ziyaret eden Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada, mübadelenin ardından evini, tarihini, kültürünü, değerlerini, özlemlerini, hasretini Balkanlar'da bırakarak buraya gelen çok sayıda vatandaş olduğunu söyledi.
Türkiye'de en çok ihtiyaç olan şeyin, birlik ve beraberlik olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, Türkiye'ye çok güzel kazanımlar sağladıklarını dile getirdi.
Dernek yöneticilerinin, Yunanistan'ın Kavala kentinde Osmanlı döneminden kalma mezarlığın virane durumda olduğunu belirterek burasının yeniden ziyarete açılabilmesi için destek istemesi üzerine Müezzinoğlu, bu tür konularla ilgili bazı sorunlar yaşadıklarına değinerek, şöyle devam etti:
"Yunanistan yönetiminin öz güven sorunu var. Yani o mezarlığı ihya etmemiz, bizim için en fazla bırakın hükümeti, Bursa Büyükşehir Belediyemizin sadakası bile olmaz. Orayı iki ayda çözer ama izin sorunu, öz güven sorunları var. Hiç dokundurtmuyorlar. Hatta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, ölüm yılında Selanik'te analım diye barış treniyle gittik. Bursa'dan da katılan dostlarımız vardı. Bir sürü sıkıntı yaşıyoruz. 'Bu bakan 3'üncü defa niye geliyor' diyor, benim oraya 3'üncü defa gitmemden rahatsız oluyorlar. Halbuki benim kayınpederim, kayınvalidem hala orada. Yakınlarım, teyzem orada ama buna rağmen 'Bu bakan 3'üncü defa niye geliyor' diyorlar. İşte cenaze aracı gitti. O cenaze aracına cenaze taşıma izni, ruhsatı vermiyorlar. Ciddi bir öz güven sorunları var."
Müezzinoğlu, Yunanistan ile ilgili vize sorununun da bu ziyarette kendisine iletildiğini anlattı. Bu meselenin iki yıl içinde büyük oranda çözüleceğini dile getiren Müezzinoğlu, "Ücretlerin düşürülmesi, bizim hükümetin yetkisinde değil. Dışişleri Bakanlığımız birçok konuda konuşuyor, görüşüyor. Ben de 2004'ten beri gerek Atina'daki hükümetler düzeyinde gerekse geçen yıl mart ayında İstanbul'da yapılan hükümetler arası ortak toplantıda resmi görüşmelerde bulundum. Tek şunu söylüyorlar; 'Merak etme, tamam, olacak' filan ama orada bir adım atmıyorlar, atamıyorlar. O bir öz güven sorunu" ifadesini kullandı.
Türkiye güçlendikçe, istikrarlı büyüdükçe bütün sorunları aşacaklarını ifade eden Müezzinoğlu, kendilerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalıştıklarını belirtti.
- "Sabırlı ama istikrarlı güçlü yapıya ihtiyacımız var"
Balkanlar'daki soydaşların tedavisi için yapılan anlaşmalara da değinen Müezzinoğlu, şunları kaydetti:
"Geçtiğimiz ay Meclis'te, Balkanlar'daki imkanı olmayan soydaşlarımızın, tabii ülkelerle 100 hastanın tedavisi için Türkiye anlaşmayla sağlıyor ama bu anlaşmada oranın Dışişleri Bakanlığı veya hükümet yetkilileri, hangi hastaları göndereceklerini onlar planlıyordu. Şimdi biz yeni bir düzenleme yaptık. Her yıl 400 hastanın, büyükelçiliklerimiz veya başkonsolosluklarımız aracılığıyla Türkiye'de tedavisini yapacağız. Bir de Türkiye'de 'vatansız' pozisyonunda olup da sosyal güvencesi olmayan soydaşlarımızın tedavilerini Sağlık Bakanlığı olarak ücretsiz yapabilecek düzenlemeleri yaptık. İnşallah Türkiye bu güçlü istikrarlı yolculuğunu güçlü bir şekilde devam ettirirse bütün bugün konuştuğumuz sorunların bir kısmı o gücümüzle çözülecek. Bir kısmı da tabii ki ikili ilişkilerle Avrupa Birliği (AB) süreciyle çözülecek. Sabırlı ama istikrarlı güçlü yapıya ihtiyacımız var."
Ziyarette, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe hazır bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER