ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mart 2017 Salı 15:41

Sağlık Bakanı Akdağ Elazığ'da

Sağlık Bakanı Akdağ Elazığda

Akdağ: "Evde sağlık hizmetlerini çok daha mükemmel bir hale getireceğiz. Şu anda 310 bin vatandaşımız evde sağlık hizmeti alıyor"


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Evde sağlık hizmetlerini çok daha mükemmel bir hale getireceğiz. Şu anda 310 bin vatandaşımız evde sağlık hizmeti alıyor." dedi.

Bakan Akdağ, Elazığ'ın Doğukent Mahallesi'ndeki Şehir Hastanesi inşaatında incelemede bulundu.

Yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Akdağ, buradaki açıklamasında, Elazığ Şehir Hastanesi inşaat alanında, bin 38 yataklı büyük bir külliye yaptıklarını belirtti.

Elazığ'da, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin kapalı alanının 58 bin metrekare civarında olduğunu dile getiren Akdağ, yapılan çalışmalarla bunun 350 bin metrekarenin üzerine çıkarılacağını bildirdi.

Akdağ, bu çalışmalarla, hem vatandaşların rahat mekanlarda hiçbir sıkıntı yaşamadan hizmet almasını hem de sağlık çalışanlarının kaliteli hizmeti kolayca vermesini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Şehir hastanelerine gelen vatandaşların araçlarını kapalı otoparklara bırakabileceğini, burada valelerin hizmet vereceğini anlatan Akdağ, engelli ve yaşlılara hastanede görevlilerin hizmet sunacağını söyledi.

- İlçelere yeni hastaneler

Elazığ'da, yapılan çalışmalarla sağlık alanında 650 milyon liralık yatırımı tamamlayacaklarını vurgulayan Akdağ, Baskil, Maden ve Karakoçan ilçelerinde hastanelerin yapıldığını, Arıcak ilçesinde de 10 yataklı entegre hastane planladıklarını dile getirdi.

Palu ve Kovancılar ilçelerindeki hastanelerin çok eski olduğunu belirten Akdağ, birbirine yakın bu ilçelerde iki ayrı küçük hastane yapmak yerine, ihtiyaç halinde 150 yataklıya dönüştürülebilecek mükemmel bir hastane inşa edeceklerini bildirdi.

Akdağ, şehirde 3 sağlıklı yaşam merkezi yapacaklarını da kaydetti.

Özellikle eski hastanelerin bulunduğu bölgeleri bu amaçlarla kullanacaklarını anlatan Akdağ, Elazığ'daki sağlık yatırımı ihtiyacını, 30-40 sene yetecek şekilde, birkaç yılda gidereceklerini vurguladı.

- Evde sağlık hizmeti

Evde sağlık hizmetleri için bütün Türkiye'de yeni birim kuracaklarını ifade eden Akdağ, "Evde sağlık bakım hizmetlerini çok daha mükemmel bir hale getireceğiz. Şu anda 310 bin vatandaşımız evde sağlık hizmeti alıyor. Bu sayı Elazığ'da 2 bin 500. Yaşlı hastalarımıza ve yatağa bağlı hastalarımıza evde de sağlık hizmeti veriyoruz." dedi.

Kentte randevulu sistemle hastaneye müracaat eden vatandaşların sayısının az olduğuna dikkati çeken Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığının hastanelerine geldiklerinde '182' numaralı telefondan randevu alarak gelebilirler. Hastaneye geldiklerinde doktorlarını kendilerini bekliyor bulacaklar. Boşu boşuna hastanelerde beklemeyecekler. Hem kendi işleri kolaylaşacak hem hastanemizin işleri kolaylaşacak. Hastalarımıza ayrılan süre daha uzamış olacak. Hem Elazığlı kardeşlerime hem de bütün Türkiye'deki vatandaşlarıma, bakanlığımıza bağlı hastanelere gidecekleri zaman '182' numaralı telefonu arayarak buradan randevu almalarını tavsiye ediyorum. Birtakım dedikodular var, 'Bu 182 telefonunun özel bir ücret mukabilinde gerçekleştiği.' Böyle bir şey kesinlikle yok. Herhangi bir telefon açtığınızda ödeyeceğiniz her neyse, bu telefon için ödeyeceğiniz de ondan fazla değil."

- "Sezaryen talebinde bulunmayın"

Elazığ'da sezaryenle doğum oranının yüksek olduğunu belirten Akdağ, bu konuda özel sektörü uyardıklarını bildirdi.

Bakan Akdağ, "Yine vatandaşlarımıza bir duyurum var. İhtiyaç olmadıkça lütfen sezaryen talebinde bulunmayın. Size sezaryen öneriliyorsa bunu da doğru bulmayın. Sezaryen, ihtiyaç olduğunda annenin ve bebeğin hayatını kurtarır ama ihtiyaç olmadığında normal doğuma göre riskler yüklemektedir. Sonraki doğumlar açısından da bu riskler artmaktadır." diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER