ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 17:37

Safra yolu hastalıkları ERCP ile tedavi ediliyor

Safra yolu hastalıkları ERCP ile tedavi ediliyor


Safra yolları, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tedavisinde kullanılan en modern ve en konforlu yöntem olan ERCP uygulaması Şanlıurfa’da da uygulanıyor. OSM Ortadoğu Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde yapılan işlemle hastalar ameliyata gerek kalmadan hastalıklardan kurtuluyor.

Başta safra kanalı olmak üzere sindirim sistemi organları olan karaciğer, safra kesesi ve pankreasta oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılan ERCP yöntemi, endoskopla 12 parmak bağırsağına açılan ağızdan girilmek sureti ile yapılıyor.

Safra kanalı taşlarına müdahale edilmesi ve safra yollarında oluşan iltihabın giderilmesi amacı ile sıkça başvurulan bu yöntem Türkiye’deki birçok büyük hastanede yapılamıyor.

ERCP Uygulaması hakkında bilgi veren OSM Ortadoğu Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Ertuğrul, şunları söyledi: "ERCP safra yolundaki veya pankreastaki tıkanıklığın görüntülenerek safra yolu ve pankreas kanalındaki hastalıkların tanı ve tedavisinde kullandığımız bir yöntem. ERCP özellikle tedavi amaçlı yapılıyor. Safra yolunda taş veya kist varsa onları bu yöntemle alıyoruz ya da ameliyat sonrası bazı hastalarda safra kaçağı oluşabiliyor bu sorunu da ameliyata gerek kalmadan ERCP yöntemi ile giderebiliyoruz." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER