ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 12:08

Sabiha Gökçen'in izinde


Hava Harp Okulunu bitirip uçuş eğitimlerini İzmir'in Çiğli ilçesindeki 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığında alan "kadın savaş pilotu" adayları Sabiha Gökçen'in izinde ilerliyor.
     Hava Harp Okulu mezunu teğmenlerden uçmaya elverişli olduğu tespit edilenler, 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığında zorlu eğitimden geçip, pilot brövesi takmaya hak kazanıyor.
     Başlangıç ve temel uçuş eğitimlerini sırasıyla SF-260D ve KT-1T uçaklarıyla alan teğmenler, kendi istekleri ve uçuşlardaki başarıları ve ihtiyaçlar doğrultusunda, uçuşun son halkaları tekamül jet, ulaştırma ve helikopter eğitimleri için Hava Kuvvetleri Komutanlığının verdiği kontenjan dahilinde derecelendirilerek ayrılıyor.
     Üste eğitim alanlar arasında yer alan "kadın savaş pilotu" adayları saatte 500-700 kilometre hızla sürekli değişen sürat, yükseklik ve yer çekiminin yaklaşık 3 katı kuvvet altında manevra yapmak zorunda bulundukları yan yana uçan iki uçağın kontrol edildiği kol uçuş safhası gibi zorlu eğitimleri, erkek meslektaşlarıyla beraber başarıyla geçmeye çalışıyor.
     Her yıl 80-100 civarı "genç kartal"ın pilot brövesi takmaya hak kazandığı üste, Sabiha Gökçen'in izinden ilerleyen 5 kadın savaş pilotu bulunuyor.
     Sabiha Gökçen'i örnek alan Teğmen Esma Batur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pilotluk mesleğini seçmesindeki en büyük etkenin çocukluk hayalleri olduğunu söyledi.
     "Kendimi bildim bileli, gökyüzünde arkalarında uzun bir iz bırakan uçaklar beni hep etkilemiştir" diyen Batur, şöyle devam etti:
     "Pilot olma yönündeki arzum hiçbir zaman azalmadı, aksine daha da artarak devam etti. Çevremden ve ailemden bu yönde bir baskı görmedim. Zaman zaman endişe duymalarına rağmen bana destek oldular. Lise yıllarında Hava Harp Okuluna girmek için kararlıydım. Öncelikle bir havacı olmak ve daha da önemlisi pilot olmak için Hava Harp okulunu tercih ettim."
    
     -"Hayali F-4 pilotluğu"
    
     Teğmen Batur, pilot brövesi takmaya hak kazandıktan sonra F-4 Phantom savaş uçağının pilotu olmak istediğini dile getirip, "Ses üstü süratlerde uçabilen bir jet uçağı olması, korkutucu heybetli görünümü beni her zaman etkilemiştir. F-16 uçağı da yüksek teknoloji ürünü yüksek performanslı bir uçak fakat benim gözümde havacılıkta bir efsane haline gelmiş F-4 uçağı birçok yönden kendini ispatlamış ve üstünlüğünü kanıtlamış bir uçaktır" diye konuştu.
     Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün havacılığa verdiği önemin en büyük göstergesi manevi kızı Sabiha Gökçen'i kadın pilot olarak kendilerine çok yakın hissettiklerini ifade eden Batur, ayrıca Türk havacılığının ilk pilotları Mehmet Fesa Bey ve Yusuf Kenan Bey ile Türk havacılığına verdiği eşsiz katkılarla Vecihi Hürkuş'u da kendilerine örnek aldıklarını kaydetti.
    
     -"Türk kadınının neler yapabileceğini göstermiştir"-
    
     Esma Batur, dünyada havacılığın yeni gelişmeye başladığı dönemlerde kısıtlı koşullar altında yüreğindeki havacılık aşkını cesaretiyle birleştirerek ilk Türk kadın savaş pilotu unvanını alan Sabiha Gökçen'in, bir Türk kadınının hangi şartlar altında olursa olsun neler yapabileceğini gösterdiğini vurguladı.
     Gökçen'in yaşadığı dönemde, Türk kadınının toplum içindeki hak ettiği yeri daha elde edemediğini ve geri planda kalmaktan kurtulamadığını anlatan Batur, "Böyle bir dönemde Sabiha Gökçen, birçok erkeğin yapamayacağı bir şeyi başararak, kadının gücünü bütün cihana göstermiştir. Biz de şimdiki imkan ve kabiliyetlerle Sabiha Gökçen'in ışığında, bir savaş pilotu olarak nice görevler icra etmek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
     Batur, yakınlarının pilotluk kararı almasıyla ilgiliyse şunları söyledi:
     "Bir subay olarak vatana hizmet etmemizden gurur duyuyorlar. Eğer eğitimi başarıyla tamamlarsak, pilot olduğumuzda bu duyguların katlanarak artacağından eminim. Fakat bunun yanında duydukları endişeyi de her fırsatta hissettiriyorlar. Onlara her ne kadar uçuş ve yer emniyetinden bahsetsem de onlar bu işi, oldukça tehlikeli ve riskli bir iş olarak görüyorlar. Ama aslında limitlere ve kurallara uyulduğu takdirde, havacılık en güvenli mesleklerden biridir."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER