ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 13:19

Sabahat Akkiraz tazminat ödeyecek


CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Sivas'ta 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada görüş sunan Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel'e Twitter üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle 10 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.
    
Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya tarafların avukatları katıldı.
    
Duruşmada söz alan Savcı Yüksel'in avukatı Güzide Başbilen, tazminata hükmedilmesini istedi.
    
Akkiraz'ın avukatlarından Hilal Akdeniz ise müvekkilinin kamuoyunun gündemindeki davaya ilişkin duygularını dile getirdiğini ifade etti ve hakaret kastı olmadığını savundu.
     Davanın reddini isteyen Akdeniz, ''Müvekkilimin hem sanatçı hem de siyasi kimliği bulunmaktadır. Bu nedenle duygusal davranmıştır. Dava konusu olayda kendi arkadaşları ve akrabaları da zarar görmüştür'' dedi.
     Hakim Mustafa Satış, beyanların alınması ve diğer usulü işlemlerin tamamlanması sonrasında davayı kısmen kabul ederek, 10 bin lira manevi tazminata hükmettiğini bildirdi.
    
     -Dava konusu-
    
     Cumhuriyet Savcısı Yüksel, Sivas'ta 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 kişi hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmalara katılmıştı.
     Yüksel, 13 Mart 2012'deki celsede esas hakkındaki görüşünü sunmuş, yargılama sırasında öldüğü anlaşılan 2 sanık hakkındaki davanın ortadan kaldırılmasını, 5 sanık hakkındaki davanın ise zaman aşımı nedeniyle düşmesine karar verilmesini istemişti.
     Dava dilekçesinde, Akkiraz'ın aynı gün Twitter hesabından, Cumhuriyet Savcısı Yüksel'in kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu ve bu gerekçeyle 25 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER