ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 17:59

Rusya'dan Suriye'ye füze sevkiyatı


ABD'nin etkin gazetelerinden New York Times, Rusya'nın Beşar Esed rejimine destek vermek için savaş gemilerine karşı etkili olan gelişmiş füze gönderdiği iddialarına yer verdi.
     Gazete, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Rusya'nın Yakhonts isimli füzelere gelişmiş radar sistemleri de takarak füzelerin etkinliğini artırdığını bildirdi.
     Haberde Yakhonts füzelerinin uluslararası toplumun muhaliflere yardım ulaştırmasını ya da uçuşa yasak bölge oluşturulması çabalarını engelleyebilecek etkinlikte olduğu kaydedildi.
     6.70 metre uzunluğunda ve 290 km menzilli füze sistemlerinin taşınabilir özellikte olduğu ve hedef alınmasının zor olduğu vurgulandı.
     Füze bataryalarının gelişmiş radar sistemleriyle donatıldığına dikkat çekilen haberde Rusya'nın daha önce gönderdiği füze sistemlerinin bu özellikte olmadığı belirtildi.
     Rusya'nın Suriye'ye füze gönderdiği iddiaları sorunun çözümü için diplomatik çabaların arttığı bir dönemde gündeme geldi.
     ABD ve Rusya haziran ayı başında sorunun çözümü için yeni bir konferans toplanması konusunda anlaşmıştı.
     BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da halen Rusya'da krize çıkış yolu bulunması amacıyla Rus liderlerle görüşmeler gerçekleştiriyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER