ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 13:35

Rusya'dan Kırgızistan'a silah yardımı


Kırgızistan Savunma Bakanı Taalaybek Omuraliyev, askeri yardım olarak alacakları Rus silah sistemlerinin, Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri'nin savunmasını önemli ölçüde güçlendireceğini söyledi.

Savunma Bakanı Taalaybek Omuraliyev, Azatlık Haber Ajansı'na verdiği demeçte, Rusya'dan beklenen silah yardımı konusunda açıklamalarda bulundu.

Rusya'nın Kırgızistan'a silah yardımının, ülkedeki Rus askeri hava üssünün faaliyetleri kapsamında alınan karar sonucu gerçekleşeceğini belirten Omuraliyev, bu çerçevede her iki tarafın askeri yetkililerin karşılıklı ziyaretlerde bulunmaya devam ettiğini, bugüne kadar da silah sistemlerinin teslimatı için 9 anlaşma imzalandığını bildirdi.

Tank, top, havadan ve karadan keşfin yanı sıra özel harekat sistemlerine de ihtiyaç duyduklarını ifade eden Omuraliyev, Kırgızistan'ın Rusya'dan ne kadar uçak, tank, helikopter alacağı konusunda şimdilik net birşey söylemenin mümkün olmadığını kaydetti. Omuraliyev, "alınacak silah sistemlerinin, Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri'nin savunmasını önemli ölçüde güçlendireceğini" vurguladı.

Rusya'nın Kırgızistan'a 2014 yılından itibaren vermesi beklenen askeri yardımın değerinin 1,1 milyar doları bulacağı ifade ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER