ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2014 Pazartesi 18:19

Rusya yanlısı 15-20 bin savaşçı var

Rusya yanlısı 15-20 bin savaşçı var

Ukrayna'nın Donbass olarak da adlandırılan Donetsk ve Lugansk bölgelerinde Rusya yanlısı 15-20 bin savaşçı bulunduğu bildirildi.


Kiev'de düzenlediği brifingde bölgedeki son duruma ilişkin bilgiler veren Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Genel Sekreteri Andrei Parubiy, Donbass'ta Rusya yanlısı 15-20 bin savaşı olduğunu söyledi. Savaşçıların yarısının Rusya'dan geldiğini kaydeden Parubiy, bu kişiler arasında Çeçenistan ve Kafkas ülkelerinden gelenlerle Rus özel kuvvetlerinin mensupları bulunduğunu ifade etti.
Parubiy, "bölgede teröristler tarafından organize edilen yerel halktan oluşan sözde gönüllü birliklerinin" de bulunduğunu, öte yandan "teröristlerin sivil halkı sıklıkla kalkan olarak kullandığını" kaydetti.
- Sınırda 41 bin 500 Rus askeri var
Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını sürdüğünü ifade eden Porubiy, sınırda 41 bin 500 Rus askerinin konuşlandırıldığını, askerlerin 16 binin Rus ordusuna mensup olduğunu, 22 bininin Kırım'dan, 3 bin 500'ünün ise Transdinyester'den geldiğini söyledi.
Rusya yanlısı ayrılıkçılar 14 Haziran'da Ukrayna'ya ait bir askeri kargo uçağını düşürmüş, uçakta bulunan 49 kişi yaşamını yitirmişti.
Saldırıdan sona bölgedeki tansiyon yeniden yükselmeye başladı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER