ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 18:14

"Rusya, Suriye'ye sattığı silahları gizlemiyor"


 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'ye sattıkları silahları gizlemediklerini ve satışın daha önceki anlaşmalar çerçevesinde olduğunu söyledi.
     Rusya'nın Suriye'ye geliştirilmiş "Yakhont" füzeleri sattığı iddialarına ilişkin konuşan Lavrov, "Rusya'nın Suriye'ye yasaklı teknoloji satmadığını ve önceki anlaşmalar çerçevesinde sattığı silahları da gizlemediğini" belirtti.
     Rusya'da bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Lavrov, Suriye'ye, uluslararası anlaşmalara sadık kalınarak gönderilen bu silahların savunma amaçlı olduğunu ileri sürdü.
    
     -Suriye konferansı BM himayesinde olmalı-
    
     Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye için düzenlenecek uluslararası konferansın Birleşmiş Milletler himayesinde yapılması gerektiğini söyledi.
     Rusya'nın, Suriye'deki krizin dışarıdan müdahale olmadan çözülmesi konusunda BM ile hemfikir olduğunu vurgulayan Lavrov, Suriye konferansının BM himayesinde yapılması gerektiğini kaydetti.
     Suriye krizinin çözümünün ancak ülkedeki bütün tarafların iştiraki ile dış müdahale olmadan çözülebileceğinin altını çizen Lavrov, bu sorunun çözülmesinin "sadece Suriye için değil, bölge için ve uluslararası toplumun gelecekteki krizlere müdahalesi konusunda önemli" olduğunu belirtti.
     Suriye konferansına ilişkin çözülmesi gereken birçok konunun olduğunu ve özellikle Suriye içerisinden ve yabancı ülkelerden katılım konularının halledilmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, "Suriye konferansının BM himayesinde çağrılmasını istiyoruz" diye konuştu.
    
     -İran ve Suudi Arabistan'ın konferansa katılması-
    
     Suriye'deki güçlerden hangilerinin bu konferansa katılmaya hazır olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayan Lavrov, konferansa katılacak ülkelerin de tespitine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
     Suriye'ye komşu bütün ülkelerin davet edilmesi gerektiğine dikkati çeken Lavrov, daha önceki görüşmeye çağrılmayan İran ve Suudi Arabistan'ın da konferansa çağrılması gerektiğini söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER