ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 16:34

Rusya lideri Putin İstanbul'da

Rusya lideri Putin İstanbulda

Öğle saatlerinde İstanbul'a gelen Rusya Lideri Putin'in ilk durağı Dolmabahçe oldu. Putin, Erdoğan'a bel ağrılarından dert yandı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi sona erdi.
     
Rusya Devlet Başkanı Putin, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'ne gelişinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından karşılandı.
     
Erdoğan, konuk devlet başkanı Putin ile el sıkıştı ve kucaklaştı.
     
Daha sonra görüşmenin yapılacağı salona geçen Erdoğan ve Putin, el sıkışarak gazetecilere poz verdi.
     
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Putin'in Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov'un da hazır bulunduğu görüşme, basına kapalı 2,5 saat sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi başladı. Putin, görüşmenin gerçekleşeceği Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'ne saat 13.45'te geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, ofisin girişinde Başbakan Erdoğan tarafından karşıladı. Putin ve Erdoğan, daha sonra görüşmenin gerçekleştirileceği salona geçti. İki lider el sıkıştıktan sonra koltuklarını oturdu. Erdoğan ile Putin'in görüşmesinde ilk konu "Putin'in bel ağrıları"ydı. Putin'in Erdoğan'a spor yapmayı önerdiği duyuldu. 

Tokalaşarak basın mensuplarına poz veren Putin ve Erdoğan, daha sonra görüşmeye geçti. Putin Erdoğan görüşmesi sürüyor.

PUTİN BÖYLE KARŞILANDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin üçüncü toplantısına katılmak için İstanbul'a geldi.  Atatürk Havalimanı'na 13.15'de iniş yapan Putin'i, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner yıldız, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

Uçağından inip kendisini karşılayan protokolle tokalaşan Putin, bir süre konuştuktan sonra aracına bindi. Putin, aracına binerken basın mensuplarına da el sallayarak selam verdi. Rusya Devlet Başkanı daha sonra geniş güvenlik önlemleri altında Dolmabahçe'ye hareket etti.

YÜKSEK GÜVENLİK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda güvenlik önlemleri artırıldı. Sabah erken saatlerden itibaren havalimanı Devlet Konukevi'nin bulunduğu alanda hazırlıklar başladı.

Özel harekat polisleri Devlet Konukevi çevresinde ve Atatürk Havalimanı Baş Müdürlüğü binasının çatısında konuşlandı. Bomba imha ekiplerinin de erken saatlerde konukevi etrafında arama yaptıkları öğrenildi. Konukevinin önündeki göndere de Türk bayrağı ile birlikte Rusya bayrağı çekildi.

BAKANIN ARACI BİLE ARANDI

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, gelmeden önce Cumhurbaşkanlığı bomba ekibinde özel eğitimli bir köpek tüm binada, apronda ve konvoya dahil araçlarda arama yaptı. Bomba uzmanı köpeğin bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın 19 plakalı makam aracını bile araması dikkatleri çekti. Öte yandan, Devlet Konuk evine hakim olan binaların üst katlarına da keskin nişancı özel harekat polislerinin de yerleştirildiği görüldü. Putin apronda, özel uçağının altına getirilen zırhlı makam aracına binerken gazetecilere el salladı ve havalimanından ayrıldı.

DOLMABAHÇE'DE PROTESTO

Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Dolmabahçe'de bir grup tarafından protesto edildi.

Çerkez Hakları İnisiyatifi isimli bir grup slogan atarak Putin'in Türkiye'ye gelmesini protesto etti. Sayılarının az olduğu gözlemlenen grup ofisin önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polis ekipleri slogan atan üç kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvet otobüsüne bindirilen şahıslar sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Bu sırada ofisin çevresindeki güvenlik önlemleri artırıldı.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER