ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 16:46

Ruslar, Türkiye'de ev almadan önce komşu almayı öğreniyor

Ruslar, Türkiyede ev almadan önce komşu almayı öğreniyor

Ruslar, Türkiye'ye yerleşmeden önce komşuluk kültürü hakkında ev ziyaretleriyle bilgilendiriliyor.


Ruslar, Türkiye'ye yerleşmeden önce komşuluk kültürü hakkında ev ziyaretleriyle bilgilendiriliyor. Antalya'nın Manavgat ve Alanya ilçelerinde belirlenen ev ziyaretleriyle Ruslar, Türk atasözünde belirtilen 'Ev alma komşu al' ve 'Komşu komşunun külüne muhtaçtır' sözünü yaşayarak öğreniyor.
        
Türk-Rus Dostluk Kültürünü Koruma ve Yaşatma Grubu Başkanı Asım Baştuğ, yaptığı açıklamada, Türkiye'de Antalya merkez, Kemer, Alanya ve Manavgat'a yerleşmek isteyen Ruslara; Türk örf, adet, anane, misafir ağırlama ve komşuluk ilişkileri üzerine ev ziyaretleriyle bilgilendirme yaptıklarını söyledi.
        
Rusların, Türkiye'ye yerleşme ve gayri menkul almada, birinci sırada Antalya'nın Alanya ilçesini tercih ettiğini belirten Baştuğ, ikinci sırada Antalya merkez, üçüncü sırada Kemer ve dördüncü sırada ise Manavgat'ın Side beldesi olduğunu ifade etti. İnternet üzerinden tanıştıkları Rusları, bölgede belirledikleri 7 evde ziyaret ettirdiklerini belirten Baştuğ, amaçlarının, yaşamak istedikleri ülkenin kültür, örf, anane, sosyal ve komşuluk ilişkilerini yakından görmelerini sağlamak olduğunu kaydetti.
       
 Baştuğ, "Geçen yıl Türkiye'ye yerleşmek isteyen 22 aileye Türkiye'de aile yapısı ve komşuluk ilişkileri hakkında yerinde ziyaretlerle bilgilendirme yaptık. 22 aileden 17'si Antalya merkez ve Alanya ilçesinde ev alarak yerleşti. Ruslar, Türkiye'yi çok güvenli ülke olarak görüyor. Bin 200 Rus turist üzerinde anket yaptık, yüzde 77'si Alanya'da yaşamak istiyor. Ev ziyaretlerinde, komşuluk ilişkilerindeki samimiyet ile çocukların anne ve babaya gösterdiği saygı ve hürmet, Rusları Antalya'da yaşamaya teşvik ediyor." diye konuştu.

        Rus Mobaly Turizm Seyahat Acentesi Sahibi ve Moskova Rus-Türk Kültürünü Yaşatma Vakfı Başkanı Andrey Baranov da geçen yıl Antalya'yı yakından tanıma ve gayri menkul alımı için getirdikleri 120 ailden 62'sinin Antalya merkez, Alanya, Kemer, Manavgat, Side ve Mersin'e yerleştiğini söyledi. Türklerdeki komşuluk ilişkilerinin içtenliğinin, Rusların Antalya'da kırsal alanlarda ev almaya teşvik ettiğini anlatan Baranov, ev alan 7 ailenin ise Müslüman olduğunu kaydetti. Baranov, "Ruslar, dünyada tatil yapmada ve ev alarak yerleşmede en güvenilir ülke olarak Türkiye'yi görüyor. Yerleşmelerin büyük çoğunluğu Antalya merkez ve Alanya'da oluyor." dedi.
        
Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Anjelika Anzhela ise Alanya'da 3 binin üzerinde Rus'un yaşadığını söyledi. Bu sayının, önümüzdeki yıl içinde 4 bini geçmesini beklediklerini belirten Anzhela, Rusların genelde villa ve site tarzında evleri tercih ettiğini söyledi. Türklerin komşuluk ilişkilerinin, Rusların Alanya'ya yerleşmesinde etkili olduğunu belirten Anzhela, Türkiye'de ev fiyatlarının Moskova ve St. Petersburg'a göre çok ucuz olduğunu kaydetti.
        
Rus Oleg-Elena Vasina çifti, Alanya'da 175 bin euroya ev almadan önce Türk aile yapısını yakından tanıma ve komşuluk ilişkilerini yakından görmek için bir ailede misafir kaldıklarını belirtti. Vasina çifti, misafir kaldıkları aile yapısı ve komşuluk ilişkilerindeki sıcaklığın, Alanya'ya yerleşmelerinde etkili olduğunu söyledi. Rus iş adamı Oleg Vasina, Alanya'ya yerleşmeyi şu şekilde anlattı:
        
"Misafir kaldığım ailenin sıcak ilgisi, çocukların anne ve babaya gösterdiği saygı bizim hayat anlayışımızda değişiklik yaptı. Moskova'da bir fabrikam var. 60 yaşındayım ve hep çalışmak için koşturdum. Bizi evinde misafir eden aile sevgi, saygı, dostluk, kardeşlik, insani değerler ve komşuluk kültürü yaşayarak anlattı. Biz de komşuluğun ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Moskova'da aynı apartmanda yaşamamıza rağmen uzun yıllar selam vermediğimiz komşularımız var. Burada selamlaşmayı ve komşuluğun güzelliğini yaşadık."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER