ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 18:22

Rus ordusuna Ukrayna görevi

Rus ordusuna Ukrayna görevi


Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi, Rus ordusunun Ukrayna sınırlarında görev yapmasına onay verdi.
Moskova'da olağanüstü oturumla toplanan Federasyon Konseyi, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, "Rusya vatandaşlarının ve soydaşlarının can güvenliği ve uluslararası anlaşmalar gereği Ukrayna (Kırım Özerk Cumhuriyeti) topraklarında bulunan Rus askeri varlığına yönelik tehditler nedeniyle, Rusya silahlı kuvvetlerinin, Ukrayna'daki sosyo-politik durum normale dönene kadar bu ülke topraklarında kullanılması" teklifini değerlendirdi.
Federasyon Konseyi, "ordunun Ukrayna'da durum normale dönene kadar" Kırım sınırlarında görev yapmasına oy birliğiyle izin verdi.
Putin bugün, orduyu Ukrayna ve Kırım sınırlarında kullanmak için parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nden yetki istemişti.
Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Putin'in, Federasyon Konseyine gönderdiği yazıda, "Rusya Anayasası'nın 102. maddesi çerçevesinde Rusya silahlı kuvvetlerinin, Ukrayna'daki sosyo-politik durum normale dönene kadar bu ülke topraklarında kullanılmasını teklif ediyorum" ifadelerinin yer aldığı belirtilmişti.
Öte yandan Rusya Parlamentosu'nun alt ve üst kanatları gün içerisinde, "Ukrayna'da istikrarın sağlanması adına gereken önlemlerin alınmasını" istemişti.
Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Putin'e yaptıkları yazılı çağrıda, "Kırım'da yaşayan Rus vatandaşlarının ve Rus askeri varlığının güvenliğinin sağlanması için önlem alınması tavsiyesinde bulunduk" bilgisini paylaşmıştı.
Duma Başkanı Sergey Narışkin de gazetecilere yaptığı açıklamada, meciste bugün iki ortak açıklama kabul ettiklerini söylemişti.
İlk metinde, milletvekillerinin "Ukrayna'da tırmanan siyasi gerginlikten duyduğu endişe ve sosyo-politik durumun gelişme şeklinden duyulan derin kaygı"nın belirtildiğini ifade eden Narışkin, ikinci metinde de Putin'e "Kırım'da yaşanan durumun istikrara kavuşması ve halkın şiddetten ve tehlikeden korunması için gereken tedbirlerin alınması" isteğinin yer aldığını kaydetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER