ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Ocak 2014 Pazartesi 17:23

Rumlar için tek seçenek Türkiye

Rumlar için tek seçenek Türkiye

Kıbrıs Rum Kesimi’nde doğalgaz sondajını yürüten Amerikan Noble Energy şirketi yetkilileri, Doğu Akdeniz’deki 12. Parsel'de bulunan doğalgazın Türkiye üzerinden boru hattıyla Avrupa Birliği’ne taşınmasını en iyi seçenek olarak değerlendiriyor.


Kuzey Kıbrıs’ta yayınlanan Havadis Gazetesi’nin haberine göre, Noble Energy şirlketi yetkilileri, sondajda belirlenen 5 trilyon ayak küp miktarın sıvılaştırılarak gemilerle nakledilmesinin ekonomik açıdan iyi bir seçenek olmadığını belirtiyor. Enerji uzmanları “Kıbrıs doğalgazının Türkiye üzerinden taşınması, en mantıklı yöntem” değerlendirmesinde bulunuyor.

Rum Yönetimi, Kıbrıs sorunu nedeniyle doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürülmesine sıcak bakmıyor. Türkiye’nin siyasi bir kararla vanaları kapayacağından ve operasyonu tek yanlı durdurabileceğinden endişe eden Rum yetkililer, gazın sıvılaştırlarak deniz yoluyla taşınmasını istiyor.

SIVILAŞTIRMA TESİSİ 10 MİLYAR DOLAR

Ancak sıvılaştırma tesisinin maaliyeti yaklaşık 10 milyar dolar civarında. 5 trilyon ayak küp olduğu tahmin edilen doğalgaz rezervi için 10 milyar dolarlık tesis kurulması ekonomik açıdan mantıklı bulunmuyor. Bu çerçevede geçerli tek seçeneğin doğalgazın Türkiye üzerinden taşınması olduğu değerlendiriliyor. Bulunan doğalgazda hukuken Kıbrıslı Türklerin de hakkı bulunduğu göz önüne alındığında Türkiye seçeneği daha da ağırlık kazanıyor.

Noble Energy yetkilileri, 12. Parsel'deki doğalgazı sıvılaştıracak LNG tesisi dışındaki alternatiflerin de değerlendirildiğini belirtiyor. Alternatifler arasında, doğalgazın Türkiye üzerinden boru hattı ile taşınması görüşü ağırlık kazanıyor.

Noble Energy’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini yakından izleyen İngiliz Global Enerji Çalışmaları Merkezi kıdemli enerji analisti Julian Lee’ye göre de, doğalgazın Türkiye üzerinden boru hattıyla Avrupa’ya taşınması hem ekonomik hem de teknik açıdan en iyi seçenek.

Lee, Türkiye alternatifinin gerçekleşmesi için Kıbrıs sorunundaki siyasi engellerin aşılması gerektiğini vurguluyor. Doğalgazın boru hattıyla Yunanistan üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasını da değerlendiren Lee, bunu “çok yüksek maaliyetli ve çok zor bir proje” diye niteliyor.

KRİZDEN ÇIKIŞTA TEK SEÇENEK: DOĞALGAZ

Tarihin en ağır ekonomik kriziyle mücadele eden AB üyesi Kıbrıs Rum kesimi, krizden çıkış için tek seçeneğin doğalgaz satışı olduğunu değerlendiriyor. Gazın Türkiye üzerinden boru hattıyla Avrupa’ya taşınması en ekonomik ve en hızlı seçenek olarak görülüyor. Bu noktada uzmanlar, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabaların merkezinde siyasi meselelerin yanı sıra artık doğalgazın da bulunduğunu belirtiyor. 

(Stargazete)

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER