ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 14:33

Rumlar atalarının doğduğu topraklarda ayin yaptı

Rumlar atalarının doğduğu topraklarda ayin yaptı


Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis'in daveti üzerine Bursa'ya gelen yaklaşık 100 kişilik Yunanlı grup, Gölyazı'daki Aziz Pandelemion Kilisesi'nde ayin yaptı. Dedelerinin doğup büyüdüğü topraklara gelmenin mutluluğunu yaşayan davetliler arasında, Mudanya'ya bağlı Dereköy'de dünyaya geldikten sonra Kavala'ya göç eden 92 yaşındaki Olga Zaratiadu da bulunuyor. Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilen tarihî kilisede, 90 yıl aradan sonra ilk ayin 2012'de yapılmıştı.

Ayine, 1922'de Gölyazı'dan Yunanistan'a göç eden ve bugün Kavala'da ikamet eden yaklaşık 100 kişiden oluşan grup katıldı. Kilise önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Metropolit Lambriniadis, "Bugün 27 Temmuz Aziz Pandeleimon Günü, yani kilisenin bayram günüdür. İbadet ve oruç ayında yaşıyoruz. Biz de buraya ibadet için, dua etmek için geldik. Bu noktada zaten birbirimize yaklaşıyoruz ve duada buluşuyoruz. Kutsal ekmek dağıtılıyor ayinin sonunda. Şükür duasını okuyacağız. Şükür duası okunduğu sırada beş tane ekmek vardır. Tüm mal varlığımızı beraber paylaşmanın bir simgesidir. Herkes ekmek getiriyor ve o, ortak ekmek oluyor. Ortak bir gıda oluyor. Mübadeleden sonraki ilk ayini geçen sene yapmıştık." diye konuştu.

TÜRKÇE DUA DA EDİLDİ

Hayatlarında ilk defa Türkiye'ye gelen Rumları, atalarının yaşadığı toprakları ve ibaret ettiği kiliseyi görmek duygulandırdı. Kilise önünde mum yakan Rumlar, ardından içeriye girerek ibadetlerini yaptı. İlahi ve duaların ardından, parçalanan ekmekler dağıtıldı. Lambriniadis, Rumca duanın ardından Türkçe olarak da dua etti.

Ayine gelen Rumlar, burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. İstanbul'da ikamet ettiğini belirten Neslihan Akman, Hristiyan olmamasına rağmen merak amacıyla ayine katıldığını söyledi. Argil Liyaze ise, "Geçen seneki ayine katılmamıştım. Bu kez ilk kez geliyoruz. Hristiyan bir Ortodoks vatandaşıyım. Yok olmaya yakın bir kilisenin varlığını duydum, ben de ziyaret etmek istiyorum." dedi. Sofiya Yuvanoglu isimli ziyaretçi ise Kavala'dan geldiğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER