ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 21:38

''Rum tarafı oyalama taktiklerine başvuruyor''


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ''Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını koruyan bir antlaşamaya hiç çekinmeden imza koyabilirim'' dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs konusunda taraflar arasında bir anlaşmaya varılması zamanının geldiği, hatta bunda geç kalındığı görüşünde samimi olduğunu belirterek, ''Kıbrıs davası hepimizin ortak davasıdır ve bu davanın Kıbrıs Türk halkının daha fazla mağdur edilmesini önleyecek şekilde bir an evvel tarafların uzlaşısı ile sonuca bağlanması herkesin başlıca hedefi olmalıdır'' ifadelerini kullandı.

KKTC'nin eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın kendisini ''uzlaşma istemeyen taraf'' olarak gösterme çabalarının gerçeği yansıtmadığını belirten Eroğlu, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Akil adam olarak ülke sorunlarının aşılmasına katkıda bulunmak istediğini, ancak aktif siyasetten uzak duracağını belirterek devletten ofis sağlayan 2. Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat ile polemiğe girmek istemiyorum ama söyledikleri o boyuta vardı ki artık bir yanıt vermek şart oldu. Ne yazık ki Sayın Talat'ın bizi giderek artan bir dozda uzlaşmazlıkla suçlaması ve demeçlerimizi çarpıtarak tezini güçlendirmeye çalışması Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak için çeşitli uluslararası nitelikli görüşmeler yapan bizlere zarar vermeye başlamıştır.''
    
''Rum tarafı oyalama taktiklerine başvuruyor''
    
Eroğlu, açıklamada, ''Rum lideri Anastasiadis'in söyledikleri ortadadır. Biz Sayın Anastasiadis'e bir an önce görüşmelere başlamaya ve sonuç alıcı müzakereler yapmaya hazır olduğumuzu bildirmiş durumdayız. Onun yanıtını ise Rum basınından öğrendik. Rum tarafı hala oyalama taktiklerine başvurmakta ve statükodan yararlanmaktadır'' ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

''Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını koruyan bir antlaşamaya hiç çekinmeden imza koyabilirim. Burada, mağdur olan taraf biziz ve Rum tarafı bir taraftan bu mağduriyetin devamı sağlarken diğer taraftan bizlerin yapacağı bir hata ile Kıbrıs konusunda istediklerini elde edebilme şansını elde etmeyi kollamaktadır. Kıbrıs'ta bir antlaşmaya varılamıyorsa bunun başlıca sorumluları hala egemenliğini tüm Kıbrıs'a yayabileceğini sanan Rum tarafı ile onun bu niyetine takınacakları siyasi tavıra dur demeyenlerdir.''

Bugün KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bir araya gelen Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki seçimlerden sonra yeni bir müzakere sürecinin başlayıp başlamayacağı konusunda, Rum lider Nikos Anastasiadis'in öncelikle ekonomik krize ilişkin müzakerelere yoğunlaşmak durumunda olduğunu söylemişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER